We Francji zakazano organizowania szopek bożonarodzeniowych

Radio Orthodoxia, 02 grudnia 2017

Naczelny Sąd Administracyjny Francji uznał za nielegalne organizowanie i ustawianie szopek bożonarodzeniowych w budynkach publicznych. Zdaniem sądu umieszczanie szopek przedstawiających Narodzenie Chrystusa narusza ustawodawstwo i zasady świeckości państwa.

Jednocześnie sąd dopuszcza świąteczne scenki "wyłącznie w celach kulturalnych, artystycznych lub świątecznych", to znaczy bez żadnych treści i podtekstów o charakterze religijnym.

Decyzja ta została podjęta przez Radę Najwyższą Francji, która jest jednocześnie najwyższą instancją sądowniczą w sprawach administracyjnych, w pozwie przeciwko burmistrzowi miasta Beziers Robertowi Menardowi, który w wigilię Narodzenia Chrystusa w 2014 roku ustawił szopkę bożonarodzeniową w ratuszu miejskim.

Przeciw burmistrzowi wniesiono pozew, jednak to nie powstrzymało go od ustawiania podobnych szopek w kolejnych latach. Tak samo zamierza postąpić i w tym roku. Na jednym z portali społecznościowych burmistrz napisał, że miasto nigdy nie odżegna się od swoich kulturalnych tradycji i korzeni.

Na podst.: foma.ru za: sedmitza.ru, christianpost.com / fot. Adrian Kazimiruk

Radio Orthodoxia to pierwsza w Polsce prawosławna rozgłośnia radiowa diecezji białostocko - gdańskiej, która emituje swój program codziennie między 16:00-21:00 na 102,7fm. Audycje, podcasty i radio internetowe dostępne są na stronie www.orthodoxia.pl