Śladami św. archimandryty Grzegorza (Peradze)

Uczestnicy pielgrzymki, 13 listopada 2017

Z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, parafia prawosławna pw. św. proroka Eliasza w Białymstoku zorganizowała pielgrzymkę do świętych miejsc Gruzji (26 września – 3 października). Zebrała się grupa 17 pielgrzymów.

26 września rano po krótkiej modlitwie pod opieką ks. Anatola Fiedoruka wyruszyliśmy w drogę. Po przylocie do Kutaisi późnym wieczorem przejechaliśmy autobusem do miasta Gori, gdzie zamieszkaliśmy w niedużym hotelu. Powitał nas zaprzyjaźniony duchowny o. Łukasz - proboszcz parafii św. Trójcy w Gori, który otaczał nas troskliwą opieką przez cały okres pobytu, pokazywał szczególne świątynie, klasztory i zabytki Gruzji.

Następnego dnia tj. 27 września (święto „Podwyższenia Krzyża Pańskiego”) udaliśmy się na liturgię do cerkwi św. Trójcy w Gori. Na zakończenie nabożeństwa o. Anatol w dar dla gruzińskiej parafii przekazał ikonę św. męczennika młodzieńca Gabriela.

Gruzję zamieszkują w większości prawosławni. Apostoł Andrzej jako pierwszy prowadził tu działalność misyjną; chrystianizację ziem Iwerii przeprowadziła św. Nina oraz 13 Ojców Asyryjskichj. Do dziś zachowało się wiele bezcennych obiektów sakralnych pochodzących z IV, V, VI wieku. Jest ich tak dużo, iż było oczywistym, że nie zobaczymy wszystkich. Wybraliśmy się do kilku z nich, a najważniejsze z nich to:
• sobór metropolitalny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gori,
• cerkiew św. Jerzy, gdzie znajduje się głowa Jerzego,
• monaster Alawerdi pw. św. Grzegorza, gdzie przełożyliśmy się do moszczy św. Katiefary przywiezionych z Syrii,
• monaster Ikalto, gdzie przyłożyliśmy się go grobu św. Zenona,
• monaster Bodbe pw. św. Jerzego z IX w., w której znajduje się grób św. Niny,
• monaster Dawig Goradże, położony wysoko w górach, na granicy z Azerbejdżanem, gdzie przyłożyliśmy się do grobu św. Dawida,
• monaster Urbnisi, gdzie pokłoniliśmy się ikonie z relikwiami św. Stefana,
• monaster Kincwisi pw. św. Mikołaja z cudotwórczą ikoną św. Mikołaja,
• monaster Diwań z VI w. położony niedaleko miasta Mecheta (stara stolica Gruzji), założony w miejscu, gdzie św. Nina postawiła krzyż, zwanym monasterem krzyża,
• cerkiew pod wezwaniem św. Szio, wybudowana w skale, wyświęcona w 2011r. z wydrążonym wokół cerkwi korytarzem, w celu obejścia cerkwi z procesją,
• katedra SwetiCchoweli w Mechece, gdzie zostało złożona mantifia św. proroka Eliasza oraz hiton Jezusa Chrystusa,
• sobór św. Trójcy w Tibilisi z krzyżem św. Niny i głową św. apostoła Tomasza – wybudowany w dzielnicy ormiańskiej jako wotum za odzyskanie przez Gruzję niepodległości. Znajduje się w nim 11 ołtarzy, sama nawa główna może pomieścić 15 tysięcy ludzi, a wysokość jego wynosi 105,5 m.,
• monaster Celati ufundowany w 1106 r. przez króla Dawida IV Budowniczego, który przez wiele lat był jednym z głównych ośrodków kulturalnych o intelektualnych Gruzji. Znajdowała się w nim akademia skupiająca gruzińskich naukowców, teologów i filozofów,
• katedra Bograti z relikwiami wielu świętych – była symbolem potęgi Gruzji,
• gimnazjum w Gori, do którego uczęszczał św. archimandryta Grzegorz Peradze.

Byliśmy również w mieście wykutym w skałach – Uplisciche, czyli „Państwo Twierdza” – pochodzi ono z czasów głębokiej starożytności.

Przez mera miasta Gori zostaliśmy zaproszeni na „Festiwal Winobrania”, który nas również przyjął na oficjalną audiencję. Należy podkreślić, iż dzięki jego uprzejmości przez cały pobyt na terenie Gruzji mieliśmy do dyspozycji autobus z kierowcą. Uczestniczyliśmy również czynnie w pozyskiwaniu soku z przepysznych winogron i jego degustacji.

Osiem dni pielgrzymki minęło bardzo szybko. Piękne krajobrazy, niezwykli ludzie, monastery, świątynie, zabytki, pyszna kuchnia pozostaną nam w pamięci na zawsze.

Błogosławiona ziemia gruzińska wywarła na nas szczególne wrażenie. Te świętości, którym mogliśmy się pokłonić umocniły nas duchowo i natchnęły ku dalszym duchowym zmaganiom.

Pielgrzymi dziękują proboszczowi ks. mitratowi Anatolowi Fiedorukowi za zorganizowanie pielgrzymki, za dobre słowo, modlitwę, sprawowanie eucharystii i za tę duchową opiekę.

Fot. Tomasz Borowik