Odbyło się kolejne spotkanie Wielkopostnej Wszechnicy Parafii Zmartwychwstania Pańskiego

Natalia Walicka, 04 kwietnia 2016

Dnia 3 kwietnia 2016 roku odbyło się kolejne, już trzecie. Gościem spotkania była tym razem siostra Elżbieta (Niczyporuk) z Żeńskiego Domu Zakonnego pw. św. Katarzyny w Zaleszanach. Spotkania Wszechnicy cieszą się dużym zainteresowaniem, cotygodniowo zbierają coraz większą liczbę słuchaczy.

Tematem spotkania było nauczanie św. Jana Złotoustego o poście. Siostra przytoczyła wiele fragmentów z pism Świętego traktujących o właściwym stosunku do postu i nie postrzeganiu go jedynie poprzez wstrzemięźliwość w pokarmach, a przede wszystkim jako wstrzymywanie się od grzechu, pracę nad swoimi słabościami, szkodliwymi przyzwyczajeniami.

Przybliżona została także sylwetka świętego Jana, który jest jednym z najbardziej czczonych świętych. Za życia był niezwykle skromny, pomimo wysokiego wykształcenia i niecodziennych zdolności retorycznych, a także bezkompromisowy w kwestiach wiary i religii. Za swoje zasłużone dla Cerkwi i oddane Bogu życie, według podań, znajduje się on przy samym Tronie Bożym.

Siostra Elżbieta zaapelowała byśmy pamiętali o pismach ojców Kościoła i ich uniwersalności - gdyż zawsze są one aktualne, współcześnie również, a obecnie można je już czytać w języku polskim. Szczególnie homilie św. Jana są przystępne dla czytelnika ze względu na stosowanie obrazowych metafor, które ułatwiają lepsze zrozumienie pewnych problemów – o czym mogli przekonać się słuchacze spotkania.

Fot. Marcin Surynowicz