świat: Jubileusz aleksandryjskiej cerkwi Zwiastowania

Jubileusz aleksandryjskiej cerkwi Zwiastowania

Dominika Kovačević, 01 kwietnia 2016

W święto Zwiastowania Bogurodzicy, 25 marca, grecki patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II przewodniczył uroczystej Boskiej Liturgii w cerkwi Zwiastowania w mieście będącym jego stolicą biskupią. Asystowało mu kilku innych hierarchów i duchownych Patriarchatu. Obecni byli przedstawiciele greckiej dyplomacji i prawosławni skauci egipscy.

Po Eucharystii sprawowano molebień, natomiast wieczorem papież celebrował Akatyst do Bogurodzicy wraz z paraklesis (kanonem modlitewnym) do Niej. To tradycyjne nabożeństwo w piątki Wielkiego Postu południowych Cerkwi lokalnych (m. in. bułgarskiej, antiocheńskiej, albańskiej): przez pierwsze cztery piątki czyta się kolejne części Akatystu, zaś w piąty piątek – co jest praktykowane już we wszystkich Kościołach – śpiewa się cały ten hymn w ramach czuwania.

Tegoroczne święto patronalne świątyni było wyjątkowe, gdyż minęło 160 lat od jej konsekracji, i 10 lat od jej remontu. Ponadto Zwiastowanie to narodowe święto Grecji.

Cerkiew Zwiastowania ponadto od wielu dekad jest również miejscem intronizacji nowego greckiego papieża aleksandryjskiego, ze względu na dużą przestrzeń wewnątrz niej. Jeśli chodzi o materiały, z których powstała, jest ona „międzynarodowa”: żyrandole pochodzą z Rosji, okna z Paryża, ikony z Konstantynopola, zaś zegar na wieży – z Londynu; jest on autorstwa Fredericka Denta, który zaprojektował także słynny zegar Big Ben.

W Aleksandrii, liczącej 4 i pół miliona mieszkańców, działa jeszcze 14 innych parafii greckiego Patriarchatu Aleksandrii; cztery z nich są całkowicie arabskojęzyczne.

Na podstawie: patriarchateofalexandria.com