polska: Goście z Grecji odwiedzili supraski monaster

Goście z Grecji odwiedzili supraski monaster

Adrian Kazimiruk, 06 sierpnia 2017

W dniach 23-31 lipca supraski monaster odwiedziła 60-osobowa grecka grupa ze Stowarzyszenia artystycznego „Poimenikos Aylos”.

Goście z Grecji mieli okazję wystąpić na festiwalu „Podlaska Oktawa Kultur”, a także na imprezach towarzyszących festiwalowi – koncercie w Zabłudowie i festynie we wsi Ciasne (parafia Supraśl). Oprócz tego wzięli oni udział w koncercie „Siabrouskaja Biasiedia” w Gródku. Podczas występów Grecy prezentowali liturgiczną muzykę bizantyjską, muzykę ludową oraz tradycyjne greckie tańce.

Podczas wspomnianych dziewięciu dni goście z Grecji brali także udział w nabożeństwach odprawianych w supraskim monasterze, gdzie część utworów wykonywali w tradycyjnych melodiach bizantyjskich. Po wspólnych modlitwach goście chętnie brali udział w spotkaniach z supraskimi parafianami. Oprócz tego w samym Supraślu grupa zwiedziła Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa.

Grecy odwiedzili również Białystok – obejrzeli Pałac Branickich, centrum stolicy Podlasia, katedrę św. Mikołaja Cudotwórcy oraz cerkwie: Hagia Sophia i Świętego Ducha. Grupa odbyła również pielgrzymkę do monasterów: na Świętej Górze Grabarce i w Zwierkach; do skitu w Odrynkach oraz do parafii w Fastach, Zaściankach i Gródku.

Pod koniec pobytu w Supraślu (30 lipca) goście z Grecji wzięli udział w uroczystej Liturgii w monasterze, którą odprawił biskup supraski Grzegorz. Podczas Liturgii śpiewały trzy chóry: parafialny, chór gości z Grecji oraz chór gości z Białorusi. Tego dnia monaster odwiedził także arcybiskup Jakub. W Akademii Supraskiej członkowie zespołu „Poimenikos Aylos” zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Na pamiątkę wizyty przełożony supraskiego monasteru, archimandryta Andrzej wręczył gościom upominki w postaci m.in. ikony Przenajświętszej Bogarodzicy, patronki monasteru i szaty na anałoj.

Stowarzyszenie artystyczne „Poimenikos Aylos” powstało w 1986 roku. Jego celem jest propagowanie dziedzictwa duchowego i kulturalnego Grecji, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, gdyż założone zostało przez osoby ze środowiska nauczycielsko-pedagogicznego. W ramach stowarzyszenia powstał chór, orkiestra, zespół tańca ludowego oraz grupa teatralna. Poimenikos Aylos występował m.in. w Anglii, Rosji i we Włoszech. Dyrektorem zespołu jest Theodoros Aggelou. Podczas pobytu w Polsce goście znajdowali się pod duchową opieką archimandryty Polikarpa.

Fot. WOAK w Białymstoku, GCK w Gródku, MOAK w Zabłudowie, Piotr Nierodzik, Marcin Surynowicz, archiwum parafii św. Jerzego w Atenach