polska: Specjalny numer "Istocznika"

Specjalny numer "Istocznika"

Katarzyna Rabczuk, 18 lipca 2017

Z okazji 70. rocznicy akcji "Wisła" ukazał się specjalny numer kwartalnika Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej "Istocznik".

Okazjonalne wydanie rozpoczyna słowo wstępu Arcybiskupa Abla o 70. rocznicy akcji "Wisła", następnie prezentujemy tekst przesłania Świętego Soboru Biskupów PAKP w języku polskim oraz na końcu - w języku ukraińskim.

Na łamach specjalnego wydania m.in. wspomnienia wysiedlonych w ramach akcji 'Wisła" oraz trochę historii – o akcji "Wisła" w dekanacie gdańskim w tekście ks. Marka Kozłowskiego. Zarys historyczny tego tragicznego wydarzenia również w tekstach ks. Jarosława Szczura oraz Jana Gajura.

Uroczystości 70. rocznicy odbywają się w każdej diecezji – w "Istoczniku" przeczytamy o tych, które miały miejsce na terenie diecezji przemysko-gorlickiej, w Szczawnem, skąd wyjechał pierwszy transport z przesiedleńcami.

W wydaniu okazjonalnym i teksty o działalności młodzieży – o pieszych pielgrzymkach do Chełma, których trasa wiedzie przez wsie wysiedlone w ramach akcji "Wisła" i szlakiem zburzonych cerkwi, a także o projekcie "Uczmy się tolerancji na błędach historii" i wydaniu książki "Dwie godziny". W numerze również recenzja książki oraz krótki felieton "Wschód odzyskany".

Specjalny numer "Istocznika" ukazał się na święto ku czci Turkowickiej Ikony Matki Bożej, a dostępny jest w każdej parafii diecezji lubelsko-chełmskiej. Towarzyszyć nam będzie również podczas zbliżającego się święta parafialnego ku czci św. Antoniego w Holi (niedziela, 23 lipca) oraz podczas głównych uroczystości rocznicowych w Kostomłotach.