polska: Otwarcie wystawy „Kolory prawosławia. Polska” w Wilnie

Otwarcie wystawy „Kolory prawosławia. Polska” w Wilnie

Adrian Kazimiruk, 15 lipca 2017

14 lipca b.r. tuż przed godz. 9.00 prawosławna grupa młodzieży, sympatyków i wolontariuszy serwisów cerkiew.pl i orthphoto.net oraz chórzystów z Białegostoku wyruszyła na północ Europy. Celem ich autokarowej podróży jest uczestnictwo w oficjalnych otwarciach wystawy „Kolory Prawosławia. Polska” w czterech miastach: Wilnie, Helsinkach, Petersburgu i Moskwie.

Około godz. 15.00 grupa dotarła do klasztoru św. Ducha w Wilnie. Po godzinnym odpoczynku i małym posiłku rozpoczął się wernisaż wystawy. Miał on miejsce na dziedzińcu monasteru. Na rozpoczęcie głos zabrał koordynator serwisu Orthphoto.net – p. Aleksander Wasyluk. W swym słowie wyraził on głęboką radość i wdzięczność wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji wystawy w stolicy Litwy. Następnie głos zabrał ks. prot. Witalij Mockus – Dziekan Dekanatu Wileńskiego i Sekretarz Wileńsko-Litewskiej Diecezji. W imieniu prawosławnej społeczności w Wilnie podziękował on za możliwość obejrzenia zdjęć ukazujących piękno prawosławia w sąsiedniej Polsce. Z krótkim słowem do licznie zebranych widzów skierowała się również przedstawiciel Instytutu Polskiego w Wilnie p. Anna Pilarczyk.

Drugim punktem otwarcia był koncert Młodzieżowego Chóru Katedralnej Parafii św. Mikołaja z Białymstoku pod dyrygenturą p. Joanny Jurczuk. Grupa chórzystów zaprezentowała wykonanie siedmiu utworów liturgicznych i paraliturgicznych. Między wykonywanymi kompozycjami do słuchaczy zwracał się ks. diakon Piotr Makal, który zapoznawał wszystkich z treścią i historią śpiewanych utworów.

W słowie kończącym uroczystość p. Aleksander Wasyluk zachęcił zebranych do śledzenia i brania czynnego udziału w dalszym rozwijaniu serwisu Orthphoto.net.

Następnego dnia rankiem, grupa opuściła Wilno i udała się w kierunku Helsinek, gdzie 16 lipca o godz. 12.30 przy Katedralnej cerkwi Zaśnięcia N.M.P. odbędzie się kolejne otwarcie wystawy.

Transmisja live z wydarzenia


Sponsorzy projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Placówki dyplomatyczne RP i Polskie Instytuty
Miasta: Białystok, Bielsk Podlaski
Urząd Marszałkowski
Fundacja Dialog Narodów
Firma Kan
Gminy: Bielsk Podlaski, Gródek, Mielnik, Zabłudów.

Lokalni partnerzy:
Radio Wiera
Centrum kulturalne Sofia
Parafia katedralna w Helsinkach
Towarzystwo Wozrożdenie
Telewizja Soyuz

Więcej o wystawie


Fot. Tomasz Grześ