polska: Dzień św. Jana w Narewce

Dzień św. Jana w Narewce

ks. Jerzy Klimiuk , 15 lipca 2017

Jak co roku w dniach 6-7 lipca w parafii pw. św. Mikołaja w Narewce uroczyście obchodzono pamięć Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Święto rozpoczęło się nabożeństwem całonocnego czuwania, celebrowane przez ks. ihumen Makary (Hrynaszkiewicz), któremu asystowało pięciu duchownych. W dniu święta nabożeństwa rozpoczęły się małym poświęceniem wody sprawowanym przez proboszcza parafii w Narewce ks.mitrata Aleksandera Surela. Następnie odczytany został akafist poświęcony św. Janowi, któremu przewodniczył ks. mitrat Mikołaj Szabelan. Głównym nabożeństwem tego dnia była św. Liturgia celebrowana przez ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka, proboszcza parafii św. Archanioła Michała i dziekana okręgu bielskiego.Asystowało mu około 20 duchownych. Kazanie w tym uroczystym dniu wygłosił ks. prot Jerzy Charytoniuk. W kazaniu przedstawił on żywot i nauki św. Jana Chrzciciela, w odniesieniu do współczesnego życia.

Uroczystości tego świątecznego dnia zakończyły sie procesją wokół świątyni i odśpiewaniem wszystkim Mnogaja leta. Pod koniec procesji wszystkim zebranym za przybycie i wspólną modlitwę podziekował ks. Proboszcz.

Fot. Autor