Relikwie św. matki Angeliny w parafiach diecezji sremskiej

Dominika Kovačević, 26 marca 2016

Po raz pierwszy od pięciu wieków relikwie jednej z największych świętych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej – matki Angeliny – opuściły monaster Krušedol, by nawiedziły one różne parafie diecezji sremskiej (północna część Serbii), której klasztor podlega.

Pielgrzymka relikwii rozpoczęła się w I sobotę Wielkiego Postu 19 marca i jej pierwszym punktem było miasteczko Sremski Karlovci, w którym biskup diecezji sremskiej ma swoją siedzibę.

Oprócz nabożeństw przed relikwiami w kilku cerkwiach Sremskich Karlovców i procesji przez miasteczko, w ramach tego historycznego wydarzenia odbyły się również koncerty muzyki cerkiewnej oraz specjalna akademia przybliżająca postać św. Angeliny. W ramach akademii przyznano również nagrodę literacką im. Księżnej Matki Angeliny – święta słynęła z zamiłowania do czytania książek.


Święta Angelina żyła na przełomie XV i XVI wieku i była córką albańskiego księcia Jerzego Arianiti. W 1460 roku wyszła za serbskiego księcia Stefana Brankovića – w tamtych czasach Albańczycy, tak jak Serbowie, słynęli z ruchu oporu przeciwko ekspansji muzułmańskich Turków i małżeństwa pomiędzy rodami albańskimi i serbskimi nie należały do rzadkich.

W Albanii mieszkali tylko rok, po czym przenieśli się do Włoch. Uczynili to za radą szwagra Angeliny, Jerzego Skanderbega - wielkiego bohatera całych chrześcijańskich Bałkanów. Tam mieszkali 16 lat w wielkiej biedzie, po czym po śmierci swojego męża (z którym miała 3 dzieci) zamieszkała w regionie Srem. Od razu po przybyciu na miejscu zajęła się budową nowych cerkwi i monasterów, i w tym czasie przyjęła także postrzyżyny mnisze.

Założyła żeńską wspólnotę Przemienienia Pańskiego w pobliżu istniejącego dziś monasteru Krušedol. Siostra Angelina zasłynęła nieustanną modlitwą i czuwaniami. Zmarła 30 lipca 1520 roku. Została pochowana najpierw w monasterze założonym przez nią, następnie jej relikwie przeniesiono do krušedolskiego klasztoru.

Kult matki Angeliny rozpoczął się praktycznie od razu po śmierci – jeszcze w XVI wieku do serbskiej minei (spis świętych na każdy dzień i nabożeństwa do nich) na miesiąc lipiec dołączono jej hagiografię oraz troparion – taki sam, jak św. Teodory, z tym że z zamienionym imieniem. Autor uznał w ten sposób, że św. Angelina wykazała się w swym życiu męstwem i wytrzymałością. Dzięki sticherze z tej księgi wiemy, że wokół jej grobu gromadziło się wielu pielgrzymów, doznając cudownych uzdrowień. Tak zresztą dzieje się po dziś dzień.


Pieśń paraliturgiczna do św. matki Angeliny:
Wykonanie chóru „Sobór Serbskich Świętych
Wykonanie Bilji Krstić i Bistrik Orkestar


Na podstawie: spc.rs