polska: Szlakiem wysiedlonych wsi – 70 lat po tragicznej akcji "Wisła"

Szlakiem wysiedlonych wsi – 70 lat po tragicznej akcji "Wisła"

Katarzyna Rabczuk, 15 czerwca 2017

W tym roku już po raz dwunasty wyruszyła piesza pielgrzymka do Chełma na święto ku czci Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Wiedzie ona szlakiem, którym siedemdziesiąt lat temu przebiegała, tragiczna w skutkach dla prawosławnych tej ziemi, akcja "Wisła".

Miejscem startu dwudniowej pielgrzymki była cerkiew p.w. Narodzenia NMP we Włodawie. W piątkowy poranek, po molebniu, dwudziestoosobowa grupa pielgrzymów wyruszyła w trasę, która wiodła przez: Sobibór, Orchówek i Zbereże. Tradycyjnie w Zbereżu pielgrzymi mogli pokrzepić swoje siły fizyczne – to dzięki paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które co roku przygotowują w tym dniu obiad. Pierwszy dzień zakończył się akatystem ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w cerkwi w Uhrusku, po czym strudzeni pielgrzymi udali się na nocleg do szkoły w Woli Uhruskiej.

Sobotę rozpoczęły modlitwy poranne w uhruskiej cerkwi. Po nich pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę – do Chełma. Tego dnia obiadem ugościły ich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie-Kolonii. Zarówno tu, jak i w Zbereżu dzień przyjęcia pieszej pielgrzymki do Chełma na stałe wpisał się w życie lokalnej społeczności. Razem z tymi ludźmi pielgrzymi modlili się przy wspólnym stole, prosili Boga o urodzaj, zdrowie i Boże błogosławieństwo dla nich – tych, którzy świadomi prawosławnych korzeni swoich rodzin i tej ziemi, przyjmują co roku pielgrzymkę z radością i wzruszeniem.

Pielgrzymka dotarła do Chełma tuż przed godziną 17.00. Cerkiewny dzwon z chełmskiej dzwonnicy i pokłonienie się relikwiom Męczenników wynagrodziły cały trud pielgrzymowania.

Podczas tych dwóch dni pielgrzymka wielokrotnie zatrzymywała się przy prawosławnych krzyżach i cmentarzach, prosząc Boga o spokój dusz tych, którzy już odeszli, prawosławnych mieszkańców tej ziemi. Niosąc ze sobą krzyż i ikonę Męczenników pielgrzymi dali świadectwo swojej wiary, a także tego, że Prawosławie wciąż jest tam żywe.
 
Pielgrzymkę wsparło wiele osób: ks. mitrat Jan Łukaszuk z Chełma, ks. prot. Jerzy Ignaciuk z Włodawy, mieszkańcy Zbereża i Rudej-Kolonii, p. Daniel Misiurski, F.H.U. „SLAWEX” Stanisława i Janusz Sławińscy, firma „FENIKS” Wiesław Kuraszkiewicz, p. Marek Kuszneruk oraz Dyrektor Szkoły w Woli Uhruskiej. Opiekę duchową nad pielgrzymką sprawowali: ks. prot. Marcin Gościk – opiekun duchowy BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ks. prot. Dionisij Burenko z pobliskiej diecezji lwowsko-galickiej na Ukrainie, ks. Andrzej Konachowicz z Lublina, a pierwszego dnia również ks. Paweł Szwed – opiekun duchowy ZC BMP w Polsce.