Wyświęcenie pierwszej prawosławnej katedry w Gwatemali

Dominika Kovačević, 14 maja 2017

Prawosławna misja w Gwatemali nieustannie się rozwija. Po przyjęciu w 2010 roku kilkuset tysięcy Gwatemalczyków – głównie Majów – do Cerkwi prawosławnej, co jakiś czas dołączają nowe, kilkudziesięcio- lub wręcz kilkusetosobowe grupy wiernych. Szacuje się, że obecnie nieco ponad pół miliona Gwatemalczyków – na 16 milionów mieszkańców – wyznaje prawosławie.

Jednakże prawosławni Gwatemalczycy dopiero 7 maja tego roku, w Niedzielę o Paralityku, doczekali się wyświęcenia pierwszej katedry w swoim kraju. Mieści się ona w miejscowości Aguacate w prowincji Huehuetenango – to zachodnia część państwa. Sobór poświęcono Zwiastowaniu Przenajświętszej Bogurodzicy.

Uroczystościom konsekracji cerkwi i Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup Atenagoras (Aneste) – ordynariusz metropolii Meksyku, Ameryki Centralnej, Kolumbii, Wenezueli i Wysp Karaibskich w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopola. To tej metropolii podlegają wszystkie prawosławne wspólnoty gwatemalskie z wyjątkiem monasteru Przemienienia Pańskiego wraz z sierocińcem umiejscowionym w pobliżu stolicy – nad tym opiekę sprawuje Patriarchat Antiocheński.

Należy tu zaznaczyć, iż gwatemalskie prawosławie cechuje lokalny folklor wyrażany w różnych tradycjach, strojach i muzyce. Można to zaobserwować choćby w tym nagraniu video, gdzie tzw. mariachi, śpiewając po hiszpańsku witaj [dosłownie „dobrze, że przyszedłeś”] Wasza Eminencjo, spotykają władykę Atenagorasa przed uroczystościami konsekracyjnymi. Dla przypomnienia, nabożeństwa w Gwatemali są sprawowane w języku hiszpańskim oraz różnych językach majańskich.

Na podstawie strony misjonarza Jessego Brandowa