polska: Męczenników Ziemi Hrubieszowskiej i Ikony Matki Bożej Prehorylskiej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Męczenników Ziemi Hrubieszowskiej i Ikony Matki Bożej Prehorylskiej

ks. Paweł Janiel, 14 maja 2017

W dniu 2-go maja br. po trzy letniej przerwie spowodowanej remontami w naszej świątyni, hrubieszowska parafia powróciła do tradycji uroczystego wspominania pamięci „Męczenników Ziemi Hrubieszowskiej i Ikony Matki Bożej Prehorylskiej” zainaugurowanej przez naszego Arcypasterza Abp Abla . No święto przybyli wierni z Chełma i innych okolicznych miejscowości, liczne grono sympatyków naszej parafii a także liczni pielgrzymi z kilku miast na Wołyniu z Ukrainy.

Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat mgr Andrzej Łoś sekretarz kancelarii biskupa lubelsko – chełmskiego w asyście duchowieństwa dekanatu Zamojskiego i Chełmskiego, ksiądz mitrat także wygłosił okolicznościową homilię. Po zakończeniu Św. Liturgii odsłużono molebień podczas którego wznieśliśmy dziękczynne modlitwy szczególnie za naszego Ordynariusza Arcybiskupa Abla, wszystkich darczyńców i trudzących się przy remoncie naszej świątyni a także za wszystkich przybyłych na nasze święto. Po molebniu szczególne słowa i pozdrowienia zostały skierowane do państwa Eugenii i Mikołaja Szczurów z Szychowic którzy nie dawno obchodzili diamentowe gody, 60-tą rocznicę pożycia małżeńskiego. Ks. Andrzej Łoś w imieniu naszego Arcypasterza przekazał dla państwa Szczurów przepiękną ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Na zakończenie proboszcz hrubieszowskiej parafii, ks. Jan Kot podziękował za przybycie i wspólną modlitwę wiernym, pielgrzymom oraz duchowieństwu. Szczególne słowa wdzięczności skierował do pielgrzymów z Wołynia za ich ofiarne serca i że nie bacząc na przeszkody i dzielące nas granice przybyli tak licznie na nasze święto. Po nabożeństwie pielgrzymi i wszyscy uczestnicy liturgii zostali zaproszeni na wspólny świąteczny poczęstunek który został przygotowany przez parafię.

Cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie powstała w II połowie XIX w. i jest co najmniej dziewiątą świątynią w ponad 600 – letniej historii miasta. Została ona wyświęcona 13 V 1875 r. przez arcybiskupa Chełmskiego i Warszawskiego Leoncjusza. Po akcjach wysiedleńczych a przede wszystkim po akcji „Wisła”, cerkiew hrubieszowska została opuszczona, ale już w 1951 r. wznowiła działalność i od tego czasu jest czynna nieprzerwanie. Hrubieszowska cerkiew jest najbardziej okazałym obiektem prawosławnej architektury sakralnej w naszym kraju. Wyróżnia się trzynastoma kopułami oraz piękną ikonografią zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną.

Fot. Damian Kot