polska: Przedstawiciele Bractwa i szkoły z wizytą w Brześciu
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Przedstawiciele Bractwa i szkoły z wizytą w Brześciu

Marcin Abijski, 13 maja 2017

W dniach 27-28 kwietnia przewodniczący Bractwa św. św. Cyryla i Metodego Bazyli Piwnik wraz z grupą uczniów Niepublicznego Gimnazjum św. św. Cyrla i Metodego w Białymstoku przebywali z wizytą w Brześciu (Białoruś). Wyjazd odbył się na zaproszenie partnerskiej szkoły – Liceum im. M. Maszerowa, z którym brackie gimnazjum współpracuje już od roku.

W trakcie wizyty Przewodniczący spotkał się z Dyrektorem Liceum Natalią Kalinowską i omówił dalszą współpracę szkół. Wyraził także nadzieję, że uda się pozyskać środki unijne na wzbogacenie infrastruktury i oferty edukacyjnej zarówno liceum jak i gimnazjum. Z tematyką projektów i potrzebami białoruskiej szkoły zapoznała się Katarzyna Romaniuk, która od marca br. pełni funkcję koordynatora projektów w Stowarzyszeniu Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego.

Przedstawiciele Bractwa oraz uczniowie spotkali się także z arcybiskupem brzeskim i kobryńskim Janem, który opowiedział o działalności bractw młodzieżowych w swojej diecezji i współpracy z Polską (szczególnie z diecezją lubelsko-chełmską). Dzięki uprzejmości o. prot. Anatola Paszkiewicza, który jest proboszczem w miejscowości Wistycze i jednocześnie ojcem jednego z uczniów liceum, udało się także zwiedzić kilka cerkwi regionu brzeskiego i zapoznać z niełatwą historią prawosławia na tych terenach.

Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli w otwartej lekcji w liceum oraz wzięli udział w XIII konferencji „Z nauką – w życie” (XIII открытая научно-практическая конференция „С наукой – в жизнь”), którą organizuje partnerska szkoła.

za: www.orthodox.pl