polska: Świąteczne uroczystości w warszawskiej parafii Hagia Sophia
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Świąteczne uroczystości w warszawskiej parafii Hagia Sophia

ks. diakon Mariusz Łopatiuk, 12 maja 2017

Środa czwartego tygodnia po święcie Paschy, jest dniem na który przypada święto Połowy okresu Pięćdziesiątnicy. Tego dnia swoje święto w sposób uroczysty obchodzi parafia pod wezwaniem Świętej Sophii Mądrości Bożej w Warszawie, na pamiątkę uroczystości które odbywały się w konstantynopolitańskiej cerkwi Hagia Sophia.

W przededniu święta Całonocnemu Czuwaniu przewodniczył proboszcz parafii ks. Adam Siemieniuk. Świętą Liturgię celebrował Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście sześciu kapłanów i trzech diakonów. Przy wejściu do cerkwi Jego Eminencję przywitali członkowie rady parafialnej i proboszcz parafii ks. Adam Siemieniuk.

Podczas Świętej Liturgii obecni byli goście z Grecji którzy zaangażowali się w aranżacje wnętrza budującej się świątyni. Wraz z architektami Christosem Maliokasem i Leonidasem Maliokasem przybył ks. Paweł Samoluk proboszcz parafii w Lykostomo.

Po odczytaniu Świętej Ewangelii, homilię wygłosił ks. Adam Misijuk, który przybliżył zebranym historię i znaczenie święta, akcentując jego wielowątkowy charakter.

W sposób podniosły i uroczysty śpiewał chór parafialny pod dyrekcją ks. protodiakona Andrzeja Bierozy. Po zakończeniu Świętej Liturgii Jego Eminencja dokonał małego poświęcenia wody na pamiątkę Wody Życia, którą jest sam Chrystus.

Metropolita podziękował proboszczowi parafii ks. prot. Adamowi Siemieniukowi, Komitetowi Budowlanemu oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do powstawania nowej cerkwi i kształtowania wspólnoty parafialnej.

Na zakończenie ks. Adam Siemieniuk podziękował Jego Eminencji, duchowieństwu oraz wiernym za przybycie na święto, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

za: www.orthodox.pl