polska: Święto parafialne w Siemianówce
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto parafialne w Siemianówce

Adrian Dubicki , 09 maja 2017

6 maja Cerkiew czci pamięć Św. Wielkomęczennika Jerzego Zwycięzcy. W tym dniu, dzień liturgicznego wspomnienia swojego patrona, uroczyście obchodziła parafia w Siemianówce.

Uroczystości liturgiczne rozpoczęły się całonocnym czuwaniem celebrowanym w przeddzień święta (5 maja) przez proboszcza - ks. mitrata Mikołaja Szebelana. W dniu święta, rano sprawowany był akatyst ku czci świętego Jerzego.

Świątecznej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Aleksander Surel, proboszcz sąsiedniej parafii w Narewce. W Świętej Liturgii udział wzięli także: miejscowy proboszcz - o. Mikołaj, ks. Sławomir Tofiluk z Juszkowego Grodu, ks. Eugeniusz Podgajecki z soboru Św. Trójcy w Hajnówce, ks. Eliasz Tarasewicz z Płocka, ks. Aleksander Dobosz z Jałówki oraz ks. Piotr Kamieński z Kuraszewa. Podczas Liturgii, po przeczytaniu Św. Ewangelii, ks. Piotr Kamieński wygłosił kazanie, w którym przybliżył wiernym postać świętego Jerzego oraz zwrócił uwagę na szczególną rolę modlitwy i wstawiennictwa męczenników u Boga.

Po Liturgii odbyła się uroczysta procesja (cs. krestnyj chod) wokół cerkwi. Na koniec, do wszystkich obecnych zwrócił się ks. mitrat Aleksander Surel, pozdrawiając z świętem parafialnym oraz proboszcz parafii ks. mitrat Mikołaj Szebelan, który podziękował przybyłemu duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę do świętego Jerzego.

Cerkiew w Siemianówce pochodzi z przełomu. XVII/XVIII wieku. Parafia została erygowana w 1957 roku.

Więcej informacji o parafii na stronie internetowej oraz Facebook.

Fot. Autor