WIADOMOSCI.CERKIEW.PLŚwięto w Czyżykach
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto w Czyżykach

Adrian Kazimiruk, 09 maja 2017

6 maja to dzień szczególny dla niewielkiej, prawosławnej społeczności zamieszkującej wieś Czyżyki. Tego bowiem dnia Cerkiew Prawosławna wspomina Św. Wlkm. Jerzego Zwycięzcy, który jest patrona niewielkiej czasowni znajdującej się na południowym krańcu miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.30 procesją przez wieś, w czasie której, odczytano fragmenty Ewangelii oraz modlitwy na oświęcenie pól. Wszyscy zebrani poprosili Wszechmogącego Boga o błogosławieństwo na zasiewy i obfite plony. Zanoszono również prośby o ochronę wsi (...) abyśmy zostali wybawieni od głodu, zarazy, trzęsienia ziemi, powodzi, gradu, ognia, miecza, ataku obcych plemion i walk bratobójczych, od wszelkiej śmiercionośnej choroby, smutku i kłopotów (…).

Zwieńczeniem tego radosnego dnia była św. Liturgia, odprawiona w kaplicy św. Jerzego. Na zakończenie, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, ks. prot. Jan Kazimiruk, przybliżył wszystkim żywot świętego Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcy, podkreślając iż święty ten jest także patronem ludzi pracujących na roli. Duchowny podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę oraz skierował słowa wdzięczności do opiekunów czasownii, za przygotowanie miejsca modlitwy i opiekę nad niewielką, ale jakże wiekową kaplicą.

Swiatyj, sławnyj i wsiechwalnyj wielikomuczenicze Gieorgije moli Boha o nas!

Fotogaleria

Fot. Autor