WIADOMOSCI.CERKIEW.PLWznowiono prace przy wznoszeniu augustowskiej cerkwi
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Wznowiono prace przy wznoszeniu augustowskiej cerkwi

Adam Matyszczyk, 05 maja 2017

Po prawie czteromiesięcznej przerwie wznowiono prace przy budowie cerkwi w Augustowie. Jak przy każdym tego typu przedsięwzięciu harmonogram prac jest wstępnie zaplanowany, jednak proboszcz wraz z parafianami przygotowuje się też do niezwykle ważnego wydarzenia, o którym napiszemy w dalszej części.

Z prac stricte budowlanych wykonano już izolację pionową oraz drugą zewnętrzną ścianę fundamentu. Długa, 36-metrowa czarna rura została przeciśnięta pod ul. Mazurską, w celu podłączenia prądu do parafialnej działki. Wewnątrz fundamentu wsypanych zostało kilka wywrotek piasku, lecz żeby wypełnić całość, będzie potrzeba wsypać dużo, dużo więcej. Wykonana została też wewnętrzna ściana absydy prezbiterium. Zalano zbrojone słupy fundamentu do podtrzymywania głównych ścian świątyni. Ponadto wylana została północna część wieńca fundamentu. To finalnie będzie już poziom podłogi w nowopowstającej cerkwi. Wszystko, co jest poniżej zostanie zasypane, gdyż projekt nie przewiduje piwnicy.

Dalsze prace uzależnione są nie tylko od zaplanowanego ze sztuką budowlaną harmonogramu, ale też od Opatrzności Bożej, sprzyjającej pogody oraz możliwości finansowych. I tu właśnie nieocenione jest wsparcie ludzi dobrej woli. Zapraszamy zatem wszystkich, komu bliskie jest prawosławie, do wspierania budowy cerkwi w Augustowie. Niewątpliwie wielu z nas odwiedzając to piękne miasto i wypoczywając nad krystalicznymi jeziorami czy urokliwym kanałem, zechce choć na chwilę się wyciszyć i pomodlić w nowopowstającej świątyni, a w niedzielny poranek, podczas Boskiej Liturgii, przystąpić do sakramentu Eucharystii. Ofiarując swoją cegiełkę napełnimy radością nie tylko swoje serca lecz serca wszystkich obcujących z Bogiem w augustowskiej cerkwi.

Bank Spółdzielczy w Sokółce
Nr konta: 32 8093 0000 0030 4498 2000 0010
Za każdą ofiarę serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać.

Do czego zatem przygotowują się parafianie z Augustowa i okolic? Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas budowy cerkwi jest wmurowanie kamienia węgielnego. I właśnie w tym roku zaplanowano tę podniosłą uroczystość. Odbędzie się ona już niebawem - 28 maja, w niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim, gdy będziemy przeżywać radość święta parafialnego. Wszystkie szczegóły dotyczące uroczystości zamieścimy już niebawem.

Fot. ks. Marek Kozłowski

za: www.cerkiew-sokolka.pl