WIADOMOSCI.CERKIEW.PLWizyta Metropolity Sawy na Cyprze

Wizyta Metropolity Sawy na Cyprze

ks. Adam Magruk, 04 maja 2017

Na zaproszenie Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Chryzostoma, Arcybiskupa Nowej Justyniany i całego Cypru, w dniach od 25 do 30 kwietnia na Cyprze przebywał zwierzchnik PAKP Metropolita Sawa. Władyce towarzyszyli: ks. Andrzej Lewczak, ks. Adam Magruk oraz Mikołaj Podolec. Na lotnisku w Larnace w imieniu arcybiskupa Chryzostoma, Jego Eminencję powitał biskup Karpazji Krzysztof.

Podczas swego pobytu na ziemi cypryjskiej metropolita Sawa pokłonił się m.in. relikwiom św. sprawiedliwego Łazarza, które spoczywają w jednej ze świątyń Larnaki, jak również więzom, którymi spętany był przybity do krzyża Jezus Chrystus znajdującym się w monasterze Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Omodos w dystrykcie Limassol. Znalazły się tam one za sprawą św. Heleny. Szczególne wrażenie wywołuje wyraźnie widoczna na nich po dzień dzisiejszy krew Zbawiciela.

Istotnym elementem wizyty było spotkanie obu zwierzchników w siedzibie arcybiskupa Cypru w Nikozji. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Okazało się ono doskonałą okazją do przedyskutowania problemów obu Cerkwi, wyznaczenia nowych celów współpracy oraz wymiany poglądów i doświadczeń.

Omówiono szczegóły związane z organizacją X Jubileuszowej Panprawosławnej Konferencji Sieci Inicjatyw ds. sekt i nowych kultów religijnych, której przeprowadzenie zaplanowano na 14-17 września 2017 r. w Monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu.

W programie pobytu metropolity Sawy nie zabrakło także miejsca na spotkanie z wiernymi. Jego Eminencja odwiedził m.in. zmagającego się z ciężką chorobą ojca biskupa Krzysztofa, zapewniając go o swoich arcypasterskich modlitwach, jak też życzył szybkiego powrotu do zdrowia.

Zwieńczeniem wizyty była obecność obu zwierzchników w niedzielnej Boskiej Liturgii w Monasterze św. Neofita niedaleko miasta Pafos, którą sprawował ordynariusz diecezji Karpazji. Po jej zakończeniu przełożony wspólnoty w ciepłych słowach powitał polskiego hierarchę w murach klasztoru. Metropolita ze swojej strony podziękował za możliwość wspólnej modlitwy w tym świętym miejscu. Przybliżył zgromadzonym historię prawosławia w naszym kraju oraz zapewnił o nieustannej modlitewnej pamięci za cały naród cypryjski, podkreślając, że przesłanie święta Zmartwychwstania Chrystusa Pana istotnie daje nadzieję na lepsze jutro i pozwala zrozumieć prawdziwy sens życia ludzkiego. Na pamiątkę swojej wizyty, władyka wręczył na ręce ihumena częstochowską ikonę Bogurodzicy.

1 maja we wczesnych godzinach porannych metropolita wraz z towarzyszącymi mu osobami szczęśliwie powrócił do kraju.

Fot. ks. Andrzej Lewczak

za: www.orthodox.pl