świat: Książę Karol w Serbskim Patriarchacie i monasterze Kovilj

Książę Karol w Serbskim Patriarchacie i monasterze Kovilj

Dominika Kovačević , 22 marca 2016

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu miała miejsce wizyta księcia Walii i następcy brytyjskiego tronu Karola w Serbii, Czarnogórze i Chorwacji. Serbska Cerkiew Prawosławna była ważnym elementem tej podróży.

Szesnastego marca książę Karol zostały przyjęty na audiencji przez patriarchę serbskiego Ireneusza, a następnie przez Towarzystwo Przyjaciół Monasteru Hilandar. Potem dostojny gość został oprowadzony po patriarszej kaplicy św. Symeona, którą już od stu lat serbska Cerkiew udostępnia wspólnocie anglikańskiej na dzień Bożego Narodzenia wg kalendarza gregoriańskiego. Książę pomodlił się w kaplicy, po czym patriarcha wręczył mu ikonę Bogurodzicy.

Następnie książę Karol odwiedził jedną z największych cerkwi na świecie – świątynię św. Sawy na Vračarze w Belgradzie. W już urządzonej dolnej części cerkwi chór Alliluja dał krótki koncert starej serbskiej muzyki cerkiewnej. Brytyjski książę otrzymał ikonę św. Sawy oraz monografię poświęconą największej belgradzkiej świątyni.


Kolejnego dnia książę Karol odwiedził monaster Kovilj w diecezji Bačka (północ kraju). To jeden z najsłynniejszych serbskich klasztorów, założony przez samego św. Sawę – Oświeciciela Serbii. Mniszy trud niosło tu kilku obecnych biskupów serbskiej Cerkwi.

Bizantyjski chór diecezji Bačka im. św. Jana Damasceńskiego odśpiewał księciu hymny prawosławne po angielsku, m. in. To Тhee, the Champion Leader (kontakion Bogurodzicy, w cs. Wzbrannoj Wojewode). Następnie opowiedziano gościowi historię monasteru oraz zapoznano go z jego dzisiejszym trybem życia.

Ostatnim punktem cerkiewnej części wizyty księcia Karola było spotkanie z członkami wspólnoty Ziemia Żywych (serb. Zemlja Živih), która zajmuje się pomocą osobom uzależnionym m. in. od narkotyków

Na podstawie: spc.rs