polska: Uroczystości Antypaschy w Białymstoku

Uroczystości Antypaschy w Białymstoku

protodiakon Wiaczesław Perek, 26 kwietnia 2017

23 kwietnia br,  w drugą Niedzielę po święcie Paschy, zwaną Niedzielą Antypaschy lub Niedzielą o Tomaszu, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, odprawił Boską Liturgię w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W nabożeństwie uczestniczył również Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Biskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz.

Podczas Liturgii Władyka Jakub, za zasługi dla Cerkwi, podniósł do godności protoijereja ks. Michała Czykwina, a ks. Adama Jakuca nagrodził prawem noszenia kamiławki. Natomiast Biskup Paisjusz w okolicznościowym kazaniu zwrócił się do wiernych z prośbą, aby nigdy nie zapominali o swoich korzeniach, która oparte są na wierze w Zmartwychwstanie Chrystusa.

Podczas paschalnej procesji wokół świątyni Władycy poświęcili krzyż upamiętniający powstanie parafii. Na zakończenie uroczystości ze słowami podziękowania zwrócił się nowy proboszcz parafii na białostockim osiedlu Słoneczny Stok, ks. prot. dr hab. Marek Ławreszuk. Wyraził ogromną wdzięczność Biskupom za przybycie i przewodniczenie parafialnym uroczystościom, a parafianom za liczne przybycie pomimo niesprzyjającej aury.

Fotogaleria


Fot. lektor Michał Fiedziukiewicz

za: www.orthodox.bialystok.pl