polska: Paschalna radość w monasterze w Turkowicach

Paschalna radość w monasterze w Turkowicach

ks. Dariusz Wasiluk, 21 kwietnia 2017

Każdego roku w Paschalnym Tygodniu, kiedy Święta Cerkiew Prawosławna obchodzi liturgiczną pamięć Ikony Matki Bożej „Życiodajne Źródło” (Живоносный источник), w Żeńskim Monasterze w Turkowicach wspominana jest rocznica poświęcenia cerkwi.

W ten piątkowy dzień, jak stało się to już tradycją, Paschalnej Liturgii w monasterze przewodniczył arcybiskup Abel, któremu asystowało duchowieństwo dekanatów zamojskiego i chełmskiego oraz protodiakon lubelskiej katedry Marek Waszczuk. Na tę okoliczność do Turkowic przybyły grupy pielgrzymów z południowego Podlasia, okolic Terespola oraz z okolic Gródka/Lwowa, grupa potomków przesiedleńców z Chełmszczyzny.

Podczas „małego wejścia” arcybiskup Abel uhonorował paschalnymi nagrodami: złotym krzyżem napierstnym – ks. Pawła Janiela, wikariusza hrubieszowskiej parafii posługującego w turkowickim monasterze, ks. Dariusza Wasiluka, proboszcza z Tomaszowa Lubelskiego oraz ks. Marcina Chyla, proboszcza Parafii Prawosławnej w Sandomierzu.

Do zebranych z okolicznościową homilią zwrócił się władyka Abel. Arcybiskup przedstawił zebranym szczególnego gościa, który z nim przybył na uroczystości do monasteru, ks. Arkadiusza Mironkę. Duchownego urodzonego w Polsce i od 27 lat posługującego w Amerykańskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym, który utrzymuje bliskie kontakty z diecezją lubelsko-chełmską.

Na zakończenie uroczystej Boskiej Liturgii dzieląc ze wszystkimi radość Paschalną przy ucałowaniu krzyża władyka błogosławił każdemu wielkanocne jajko przygotowane przez turkowickie siostry. Uroczystości miały podniosły paschalny nastrój modlitewny.

Fot. Anna Wasiluk, Łukasz Jakimczuk