polska: Lublin: odnowiona cerkiew cmentarna pw. św. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Chrystusa
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Lublin: odnowiona cerkiew cmentarna pw. św. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Chrystusa

ks. Mirosław Wiszniewski, 19 kwietnia 2017

Trzeci dzień Wielkiego Paschalnego Tygodnia, 18 kwietnia, dla prawosławnej społeczności Lublina pozostanie historycznym wydarzeniem.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat nekropolia w Lublinie przy ul. Lipowej przeszła proces rewitalizacji w ramach programu RPO z ramienia Marszałka Województwa Lubelskiego. Inwestycja ta polegała na odnowieniu ok. 400 historycznych nagrobków, ułożeniu alejek z kostki brukowej oraz remoncie kaplicy cmentarnej. Wielkie zasługi w tych osiągnięciach położyła działająca przy diecezji Fundacja „Dialog Narodów”. Punktem kulminacyjnym kończącym proces prac konserwatorskich była właśnie rekonsekracja zabytkowej cerkwi cmentarnej po jej generalnym remoncie. Wybudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim cerkiew została zelektryfikowana, zewnętrzna ceglana fasada oczyszczona i zrekonstruowana, zaś wnętrze świątyni otrzymało nowe polichromie.

W Paschalny Wtorek uroczystościom liturgicznym przewodniczył ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel, któremu asystowało duchowieństwo obu lubelskich parafii oraz proboszcz z pobliskich Puław. Ceremonia poświęcenia cerkwi rozpoczęła się o godz. 9.00. Niewielka świątynia nie pomieściła zgromadzonych na tej wyjątkowej uroczystości wiernych.

W trakcie Boskiej Liturgii podczas „małego wyjścia” władyka Abel nagrodził złotym krzyżem ks. Jarosława Szczura, proboszcza puławskiej parafii, który po odczytanych tekstach ewangelicznych zwrócił się do wiernych z homilią.

Po zakończonej Boskiej Liturgii władyka Abel podkreślił szczególną dla historii miasta ważność dzisiejszego wydarzenia liturgicznego. Arcybiskup podziękował proboszczowi ks. Andrzejowi Łosiowi i całemu duchowieństwu parafii za doprowadzenie cerkwi do tak okazałego wyglądu. Władyka zaznaczył, że lubelska nekropolia stała się cmentarzem elitarnym, stąd nasza świątynia św. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Chrystusa stała się najlepszą promocją Świętego Prawosławia w Lublinie.

Proboszcz katedralnej parafii w Lublinie ks. mitrat Andrzej Łoś podziękował ordynariuszowi diecezji za tę piękną uroczystość, podkreślił szczególną rolę władyki w pozyskiwaniu środków na przeprowadzenie tak kosztownego i długo oczekiwanego remontu świątyni cmentarnej i rewitalizacji cmentarza, a także wszelkie konsultacje związane z estetycznym wyglądem cmentarnej cerkwi, która jest najlepszą promocją Prawosławia w Lublinie.

Fot. Jakub Marczuk