WIADOMOSCI.CERKIEW.PLPaschalny Poniedziałek w wolskiej parafii
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Paschalny Poniedziałek w wolskiej parafii

lektor Tomasz Kręski, 19 kwietnia 2017

Paschalny Tydzień znany w języku cerkiewno-słowiańskim jako Swietlaja Siedmica jest najbardziej radosnym i podniosłym okresem w całym roku liturgicznym Cerkwi Prawosławnej. We wszystkie dni Paschalnego Tygodnia Święta Liturgia sprawowana jest identycznie jak w Wielkanocną niedzielę, co jest wyrazem jedności Święta Paschy na przestrzeni okresu jej trwania, bowiem radość o Zmartwychwstałym Chrystusie nie da się sprowadzić zaledwie do jednego dnia! W te dni wrota Raju są otwarte na oścież, dlatego jeszcze jednym charakterystycznym elementem Swietloj Siedmicy jest to, że przez cały jej okres, w Cerkwiach otwartymi pozostają Carskie Wrota, które właśnie symbolizują, że Zmartwychwstały Chrystus otworzył nam wszystkim wrota do Raju.

W Paschalny Poniedziałek, 17 kwietnia 2017 roku, uroczyste nabożeństwo w naszej Parafii rozpoczęło się od wykonania przez chór parafialny Czasow Paschy. Punktualnie o godzinie 10:00 radosnym odśpiewaniem stichirów Paschy na przemian z troparionem „Христо́с воскре́се из ме́ртвых, сме́ртию смерть попра́в, и су́щим во гробе́х Живо́т дарова́в”, rozpoczęła się paschalna Święta Liturgii, której przewodniczył proboszcz parafii – ks. prot. Adam Misijuk, w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa: ks. mitrata Rościsława Kozłowskiego, ks. prot. Mariana Bendzy, ks. prot. Piotra Kosińskiego, ks. prot. Piotra Rajeckiego, ks. Pawła Korobeinikova oraz ks. protodiakona Jerzego Dmitruka. W trakcie nabożeństwa Dzieje Apostolskie (Dz 1, 12-17, 21-26) przeczytał lektor Marcin Bielacki, zaś fragment Świętej Ewangelii według Świętego Apostoła i Ewangelisty Jana (J 2, 18-28), został przeczytany przez ks. protodiakona Jerzego Dmitruka.

Podczas Świętej Liturgii szczególnie modlono się o spokój duszy zmarłego w nocy z niedzieli na Paschalny Poniedziałek Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jeremiasza, Arcybiskupa Wrocławsko-Szczecińskiego.

Zgodnie ze wspaniałą i radosną paschalną tradycją naszej Matki Cerkwi, bezpośrednio po zakończeniu Świętej Liturgii odbył się kriestnyj chod, w którym wraz z duchowieństwem udział wzięli wszyscy wierni obecni dziś w naszej świątyni.

Po powrocie do świątyni ze słowem do wiernych zwrócił się ks. proboszcz. W swym słowie ks. Adam raz jeszcze z głębi serca pozdrowił wszystkich z najważniejszym, a zarazem najradośniejszym świętem Paschy Chrystusowej. Nawiązując do słów Świętego Apostoła Pawła z Listu skierowanego do Koryntian: jeśli zaś Chrystus nie zmartwychwstał, to bezsensowne jest nasze nauczanie i bezsensowna wasza wiara (1 Kor 15,14). Jednak Chrystus zmartwychwstał i to pierwszy spośród tych, którzy posnęli (1Kor 15,20), ks. proboszcz zaznaczył, iż Zmartwychwstanie Chrystusa stanowi sens całego chrześcijaństwa oraz jest kulminacją całego kalendarza liturgicznego, ponieważ w istocie rzeczy wszystkie święta obchodzone przez Matkę Cerkiew w ciągu roku prowadzą właśnie do Święta Zmartwychwstania Chrystusa. Nie przez przypadek Paschę Chrystusową określa się mianem Święta wszystkich Świąt (8 Pieśń Kanonu Paschy). Na koniec ks. proboszcz serdecznie podziękował całemu duchowieństwu za wspólną modlitwę, chórowi parafialnemu oraz dyrygentowi za śpiew oraz wszystkim, którzy wytrwale uczestniczyli w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia i Paschalnej Nocy.

Fot. lektor Marcin Bielawski oraz Włodek Misijuk

Fotogaleria - www.prawosławie.pl