WIADOMOSCI.CERKIEW.PLŚwięto parafialne w Jacznie

Święto parafialne w Jacznie

Adam Matyszczyk, 19 kwietnia 2017

Trzeci dzień Paschy Chrystusowej jest dniem parafialnego święta w Jacznie. W miejscowej cerkwi, górującej nad równinnym terenem okolicy, zebrała się dziś większość duchownych okręgu sokólskiego oraz liczni wierni. Na środku świątyni stała grobnica, na której od Wielkiego Piątku była złożona płaszczenica - symbolizująca Ciało Zbawiciela. Dziś grobnica była pusta, okryta skromnym białym płótnem, na którym leżała ikona Zmartwychwstania. To symbol pustego grobu Pańskiego, jaki zastali uczniowie Chrystusa, w trzeci dzień po Jego śmierci.

Świątecznej Boskiej Liturgii przewodniczył dziekan, ks.mitrat Włodzimierz Misiejuk, w asyście: ks. mitrata Aleksandra Klimuka z Ostrowa Północnego, ks. Mikołaja Dejneko z Dąbrowy Białostockiej, ks. Józefa Sitkiewicza z Nowego Dworu, ks. Jarosława Grygiewicza z Kuźnicy, ks. Marka Jurczuka z Hajnówki oraz byłego wieloletniego proboszcza jaczeńskiej parafii ks. Władysława Masajło. W okolicznościowym kazaniu ks. dziekan podkreślił, iż w tym paschalnym okresie powinniśmy się radować łaską Najwyższego zsyłającą nam Święty Ogień i tą radością umacniać swoją wiarę.

Proboszcz, ks. Piotr Hanczaruk serdecznie podziękował za wspólną modlitwę zarówno duchownym jak też przybyłym wiernym z tutejszej i ościennych parafii.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja wokół świątyni, z wielokrotnie powtarzanym i radosnym przesłaniem: Chrystos Woskresie!

Fot. Autor

Fotogaleria