polska: Orędzie Paschalne Świętego Soboru Biskupów PAKP

Orędzie Paschalne Świętego Soboru Biskupów PAKP

16 kwietnia 2017

Orędzie Paschalne Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Mnichów i Wszystkich Wiernych Jego Dzieci.


Chrystus Zmartwychwstał!


Oczyśćmy zmysły, i ujrzymy Chrystusa Jaśniejącego w niedostępnym świetle swego Zmartwychwstania i usłyszymy wyraźnie, jak ogłasza nam: „Radujcie się” hymn zwycięstwa śpiewającym. (kanon Paschy, troparion 1. pieśni)

Słowa kanonu Paschy ponownie wprowadzają nas w tajemnicę światła Zmartwychwstania Chrystusa. „Aniołowie weselą się, Archaniołowie się radują, Cherubini i Serafini triumfują, obchodząc wraz z nami znamienite święto Zmartwychwstania Chrystusa” (św. Jan Chryzostom, Dzieła, tom II, 1889, s. 250).

Powstanie z martwych Jezusa Chrystusa jest centralnym wydarzeniem w historii świata. Ono „przewyższa wszystkie uroczystości ludzkie i ziemskie” – mówi św. Grzegorz Teolog. Nadrzędny triumf Świętej Paschy przynosi światu zbawienie i życie wieczne. Jako pierwsze na ziemi, po niebiosach, o Zmartwychwstaniu Chrystusa dowiedziały się Niewiasty Niosące Wonności. To do nich Święty Anioł powiedział: Dlaczego szukacie żyjącego wśród martwych? Nie ma Go tutaj, lecz powstał z martwych(Łk 24,5-6). Idźcie zatem, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: –Wyprzedza was w drodze do Galilei: tam Go ujrzycie, jak wam zapowiedział(Mk 16,7).

Bracia i Siostry! Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa i wynikająca z niej radość duchowa pomogły Apostołom upewnić się, że ich Nauczyciel, Chrystus, zmartwychwstał.

Już wieczorem pierwszego dnia po Swoim zmartwychwstaniu, idących do Emaus, Chrystus umacnia ich w tej prawdzie. Następnie objawia się wszystkim Apostołom i mówi do nich: Pokój wam (Łk. 24,36; J 20,19). Rozradowali się uczniowie widząc Pana (J 20,20) i ponieśli dobrą nowinę we wszystkie krańce wszechświata.

Prawda o zmartwychwstałym Chrystusie w całej historii Świętej Cerkwi umacniała męczenników, ascetów, pokutników. Dawała siłę wśród prześladowań, cierpień i ciemiężenia. Dzięki temu również my obecnie cieszymy się ze Zmartwychwstania Pańskiego. Światłość Paschy Chrystusowej otwiera przed nami „wrota raju...”, „wychwalamy wieczną Paschę”, idziemy na spotkanie z wychodzącym z grobu Chrystusem, jako Oblubieńcem i wielbimy Boga żywego. Pascha Chrystusowa stała się niepodważalnym dowodem boskiej prawdy, o której pisze apostoł Paweł: Jeśli zaś Chrystus nie zmartwychwstał, to bezsensowne jest nasze nauczanie i bezsensowna wasza wiara (1 Kor 15,14). Jednak Chrystus zmartwychwstał i to pierwszy spośród tych, którzy posnęli (1Kor 15,20) i nasza wiara nie jest daremna.

Oto jest siła i moc Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Bracia i Siostry! Nasze ziemskie życie idzie jednak swoją drogą i po radości świętych, paschalnych dni, chrześcijanin ponownie styka się ze złem tego świata, z wrogością, wojnami, katastrofami i wszelkiego rodzaju doświadczeniami. Czy prawosławny chrześcijanin może nie cierpieć, kiedy jego otoczenie staje się mętnym i niejasnym, gdy czarne jest nazywane białym, niewola grzechu jest nazywana wolnością, grzech odziewa szatę czystości, a bluźnierstwo podnoszone jest do rangi normy. Dlatego też tym cenniejsze dla nas, ludzi XXI wieku, są „komunia Królestwa Chrystusowego” i „oczyszczenie zmysłów”, abyśmy duchowymi oczami ujrzeli „Chrystusa jaśniejącego”. Ważne jest i niezbędne, aby ubogacać się uczuciami duchowymi, aby ożywiać wiarę i umacniać nadzieję. Przecież Światłość Chrystusowa jaśnieje tam, gdzie jest grzech i osamotnienie, gdzie wydaje się, że nie ma nadziei. Jednak światłość Chrystusa w ciemności świeci, lecz ciemność jej nie pochłonęła(J 1,5).
Należy zrozumieć jak wielkie było rozczarowanie i zniechęcenie wśród uczniów Chrystusa, zanim nie usłyszeli oni słów Pana – radosnego Pokój wam. W tym momencie nastąpiło ich duchowe odnowienie. I od tej chwili zaczęli świadczyćcałemu światuniezmienną prawdę o zwycięstwie życia nad śmiercią, Bożego zwycięstwa nad mocą szatana, wiecznego nad czasowym.

Bracia i Siostry! Całym swym jestestwem dołączmy do powszechnej wszechprawosławnej triumfalnej radości: O Boski, o przyjazny, o najsłodszy głosie! Otoś nam przyrzekł, nieprzerwaniebyć z nami do końca wieków. O Chryste Panie! (kanon Paschy, pieśń 9.).

Bracia i Siostry! Świętując Świętą Paschę 2017 roku nie możemy nie pamiętać roku 1947, kiedy nasi bracia i siostry z południowo - wschodniej części Polski zostali przymusowo pozbawieni swoich domów,w wyniku tzw. akcji "Wisła". W jej wyniku naruszone zostało życie ludności prawosławnej i życie naszej Cerkwi. Wszyscy, których akcja ta dotknęła, doświadczyli wielu trudności, prób i cierpień. Znaleźli się oni z dala od swoich domów i rodzimego kawałka ziemi, na której od wieków ich przodkowiei oni mieszkali ciężko pracowali dla dobra swojej ojczyzny –Polski oraz Świętej Cerkwi. Wszystko to zostało naruszone. Ich życie uległo całkowitemu rozkładowi.

W 70. rocznicę akcji „Wisła”, która wypełnia się w tym roku, pochylmy nasze głowy
przed męstwem i ciężkimi doświadczeniami naszych duszpasterzy i ludzi świeckich, którzy zostali rozproszeni i często byli wtrącani do obozu w Jaworznie. Módlmy się za tych, którzy odeszli do Pana, aby obdarzył ich Królestwem Niebios. Módlmy się i za tych, którzy dożyli dnia dzisiejszego, za ich zdrowie i pomyślność, pamiętając, że to dzięki ich pracy zostały zorganizowane parafie i cerkwie w północnej i zachodniej części naszego kraju, na które zostali oni przesiedleni. Dzisiaj mówimy im: Niech Pan Wam wynagrodzi za Wasze nieznające bojaźni świadectwo wiary i Cerkwi prawosławnej. Dzięki ich radościom i smutkom dzisiaj żyje nasza Cerkiew w diecezjach: wrocławsko-szczecińskiej, białostocko - gdańskiej i przemysko - gorlickiej.

Bracia i Siostry! Świętując to wydarzenie, przypomnijmy słowa św. Jana Chryzostoma: „Dzień Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa to fundament świata, początek pojednania wrogich stron, śmierci zniszczenie, szatana pokonanie”.

Dziękujmy Zmartwychwstałemu Chrystusowi za „radości i smutki”. Miejmy nadzieję, że Pascha Chrystusowa wprowadzi pokój do naszej społeczności i tam gdzie brak jest miłości, gdzie jest zło i niezgoda. Radość o Zmartwychwstałym Chrystusie niech oświeca nasze dusze i serca oraz stanie się własnością naszego życia.

Ubogaćmysię we współczucie, dobroć, mądrą pokorę, łagodność i cierpliwość. Ponad wszystko ubogaćmy się miłością, która jest spójnią wszystkich cnót (Kol 3,1.12.14).

Pozdrawiamy Czcigodne Duchowieństwo, Miłujących Boga Mnichów i Mniszki, dzieci, młodzież i wszystkich wiernych w Ojczyźnie i poza jej granicami słowami paschalnego pozdrowienia:

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!


Panie, który przecierpiałeś krzyż, zniewoliłeś śmierć i powstałeś z martwych, daj pokój naszemu życiu, jako jedyny wszechmocny (stichera pochwalna, Pascha)

Z Bożego miłosierdzia pokorni:

+ Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski
+ Szymon, Arcybiskup Łódzki i Poznański
+ Jeremiasz, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński
+ Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski
+ Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański
+ Jerzy, Biskup Siemiatycki, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy
+ Paisjusz, Biskup Przemysko - Gorlicki
+ Grzegorz, Biskup Supraski

Pascha Chrystusowa 2017 roku,
Miasto Stołeczne Warszawa