polska: Postrzyżyny małej schimy w turkowickim monasterze
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Postrzyżyny małej schimy w turkowickim monasterze

protodiakon Marek Waszczuk, 10 kwietnia 2017

W święto Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej przewodniczył uroczystościom świątecznym w Żeńskim Monasterze pw. Opieki Matki Bożej w Turkowicach. Podczas Wsienoszcznogo Bdienija władyka Abel dokonał postrzyżyn w małą schimę riasofornej mniszki Krystyny (Jeskova) z imieniem Zofia (Sofia) z Klisury, która żyła w minionym stuleciu. Święty Starzec Paisjusz ze św. Góry Atos powiadał, że „gdyby miał możliwość, to brałby błogosławieństwo od św. Zofii na każdy dzień”.

Nazajutrz, w dzień święta, arcybiskup Abel przewodniczył Boskiej Liturgii, podczas której turkowickie siostry przystąpiły do sakramentu Eucharystii.

W swoim słowie skierowanym do zebranych arcybiskup mówił o orędownictwie Bogarodzicy nad współczesnym człowiekiem. Święto Zwiastowania uczy nas pokory i spokoju wewnętrznego, gdy z ust Przenajświętszej słyszymy „ja, służebnica Pana”, „niechaj się stanie według słów Twoich”. Władyka pozdrowił wszystkich zebranych, a w szczególności siostry turkowickiego monasteru.