Sukces młodzieży z Parafii św. Mikołaja w Topilcu

Dominika Wiktoria Błahuszewska, 07 kwietnia 2017

30 marca 2017 r. odbył się VII Festiwal Teatralny „Zwierciadła”, w którym spektakl pt. „I dzwonów nie ma”, z obsadą młodzieży z Parafii św. Mikołaja w Topilcu uzyskał pierwsze miejsce. Nasza grupa młodzieżowa w składzie: Dominika Błahuszewska, Weronika Szatyłowicz, Elżbieta Czech, Marta Wyszyńska, Grzegorz Siergiejew i Szymon Szatyłowicz stworzyła niezwykłe wydarzenie, dzięki któremu widzowie mają możliwość zapoznania się z historią poszukiwania dzwonów, ukrytych w 1915 roku przez parafian z Topilca. Jury festiwalowe doceniło nas za: „Niebanalną dojrzałość całego zespołu, wyjątkową atmosferę teatralnego zdarzenia, podkreśloną precyzyjnie wykonanymi partiami wokalnymi oraz świadomość w doborze i przełożeniu na scenę tematu stojącego na straży kultury i historii regionu”. W czerwcu bieżącego roku, będziemy reprezentować nasze województwo na Ogólnopolskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła” w Lublinie.

Projekt „ZaTopieni w historii II” rozpoczął się od przeprowadzenia serii wywiadów z najstarszymi mieszkańcami parafii, którzy opowiadali o swoich wspomnieniach dotyczących życia w parafii, relacjonowali wydarzenia z życia własnego oraz z życia sąsiadów. Nie raz sięgali również do przekazów dotyczących czasów wcześniejszych, które znali tylko z opowieści własnych rodziców. Anna Kołosow-Ostapczuk, która przeprowadziła wszystkie te rozmowy, wykorzystała zebrane informacje oraz historie opowiadane przez młodzież uczestniczącą w projekcie. Rezultatem, czego było stworzenie, wspólnie z Katarzyną Siergiej i uczestnikami scenariusza sztuki teatralnej. Wydarzenia w przedstawieniu są, więc inspirowane autentycznymi opowieściami, nie stanowią jednak ich dokładnego odwzorowania. W efekcie powstał portret społeczności Topilca widzianej oczami współczesnej młodzieży.

W kolejnym etapie realizacji projektu scenariusz posłużył, jako podstawa do pracy warsztatowej z młodzieżą w wieku gimnazjalno-licealnym pochodzącej z parafii. Za zaproszenia do wzięcia udziału w projekcie skorzystało 6 osób: Dominika Błahuszewska, Elżbieta Czech, Grzegorz Siergiejew, Szymon Szatyłowicz, Weronika Szatyłowicz oraz Marta Wyszyńska. Warsztaty teatralne przeprowadziły Katarzyna Siergiej i Anna Kołosow-Ostapczuk. Za przygotowanie wokalne odpowiedzialne były Eliza Proszczuk, Julita Charytoniuk oraz Marta Filimoniuk. W czasie trwania warsztatów uczestnicy i instruktorzy korzystali z gościnności Akademii Supraskiej.

Premiera spektaklu miała miejsce 09 października 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Topilcu. Przedstawienie prezentowane było również dwukrotnie w Auli Akademii Supraskiej.

za: orthodox.pl