Patriarcha serbski Ireneusz w Australii

Dominika Kovačević, 20 marca 2016

 W dniach 2-13 marca odbyła się wizyta patriarchy serbskiego Ireneusza w Australii, gdzie funkcjonuje jedna z czterech metropolii Serbskiej Cerkwi Prawosławnej: metropolia australijsko-nowozelandzka. W jej skład wchodzi 12 monasterów i 49 cerkwi parafialnych. Służą one głównie licznej serbskiej diasporze w tych dwóch Australii i Nowej Zelandii, lecz prowadzą także działalność misyjną.

Pierwszą część patriarszej podróży, która miała miejsce w dniach 2-7 marca, stanowiło miasto Melbourne i okolice. Otworzyło ją nabożeństwo doksologii (powitania hierarchy) w cerkwi św. Jerzego w St. Albans. Jednym z ważniejszych punktów był Brunswick, gdzie 6 marca, w Niedzielę o Sądzie Ostatecznym, patriarcha Ireneusz dokonał poświęcenia cerkwi Świętej Trójcy – budynek świątyni został odkupiony od anglikanów.

8 i 9 marca zostały przeznaczone na wizytę w serbskich i greckich parafiach Adelaide i okolic. W tym regionie mieszka dość spora grupa prawosławnych imigrantów z różnych krajów arabskich, w tym Egiptu. Stąd też zwierzchnik serbskiej Cerkwi 8 marca odwiedził Koptyjską Akademię Teologiczną św. Atanazego w Donvale.

Od wieczoru 9 marca do poranka 12 marca władyka Ireneusz wizytował serbskie parafie w Sidney i okolicach. Tu z kolei 11 marca odwiedził on Grecką Akademię Teologiczną św. apostoła Andrzeja w Sidney. Natomiast dzień później hierarcha poświęcił kamień węgielny pod budowę cerkwi misyjnej parafii św. apostoła i ewangelisty Łukasza w Liverpoorze.

Ostatnim regionem odwiedzionym przez zwierzchnika serbskiej Cerkwi było Brisbaine. Wizyta zakończyła się Boską Liturgią Niedzieli Przebaczenia Win w parafii św. Mikołaja w Wacol, po której nastąpił program artystyczny w wykonaniu członków lokalnego oddziału SOYA – Stowarzyszenia Prawosławnej Młodzieży Serbskiej.

Fotoreportaże

Na podstawie: spc.rs