22 września 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Kontemplacja Boga a modlitwa III

Skrucha nie zawiera się w tym, żeby odczuwać „straszliwy żal” ze względu na nasze niewłaściwe postępki w przeszłości: to aktywny i pozytywny stan zawierający się w tym, by iść we właściwym kierunku.
21 września 2020, tłum. Michał Diemianiuk

Smutek i radość. Słowo na dzień Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy

"Świętowane wydarzenie przyniosło radość całemu światu, bowiem Bogoczłowiek Chrystus Jezus, Który zajaśniał z Niej, zniszczył przekleństwo Boże ciążące na rodzaju ludzkim i sprowadził nań błogosławieństwo Boże".
20 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Moc miłości, która zmienia świat

Boska miłość jest w stanie przekształcić wrogów w przyjaciół; jest największą mocą na świecie, ponieważ może zmienić ludzkie serca. Może uzdrowić wypaczone sumienie i nadać duszy jej pierwotne piękno.
19 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Nieść swój krzyż

Nasze zbawienie to coś więcej niż tylko wiara w Chrystusa, Jego wcielenie, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Oprócz Jego Krzyża, nasz osobisty krzyż jest równie istotny dla naszego zbawienia.
18 września 2020, tłum. Dominika Kovačević

Święte Tajemnice – uczestnictwo stworzonego w niestworzonym

Słowo biskupa stobijskiego Dawida
17 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Powrót do życia cerkiewnego

Powrót do cerkwi po przerwie - także po kwarantannie - to jak powrót do pracy z wakacji. Trudno jest znowu wcześnie chodzić spać i budzić się na czas. Tu ważny jest reżim.
16 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Nieumyślnie popełniane grzechy

Nagłe pokusy lub nieoczekiwane sytuacje w naszym codziennym życiu i relacje międzyludzkie mogą, przynajmniej pozornie, być czynnikami odpowiedzialnymi za grzech, który popełnimy nieumyślnie.
15 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Drzwi, okna, lustra i tajemne miejsce

Dość często można spotkać stwierdzenia, że ikona jest „oknem”. Okno sugeruje jednak, że coś jest „na zewnątrz”. To odwraca naszą uwagę od serca.
14 września 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Kontemplacja Boga a modlitwa II

Jedynym sposobem łatwego skupiania się podczas modlitwy i zachowywania wtedy spokoju jest niedopuszczenie do pobocznych myśli również w czasie wolnym; powinno się mocno trzymać swój umysł w obecności Boga. Przyzwyczaiwszy się często myśleć o Bogu stwierdzisz, że łatwo zachować spokój przy modlitwie lub przynajmniej zawracać myśli z ich wędrówek.
13 września 2020, Dominika Kovačević

Chrystus Król i Zdobywca na Krzyżu – Kluczu do Niebios

Krótka refleksja, która zrodziła się na podstawie kazania pewnego arabskiego kapłana w okresie święta Podwyższenia Krzyża.
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|