WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

18 marca 2024, o. Andrei Chyżenko (tłum. Justyna Pikutin)

Co dzieje się w świątyni podczas czytania Wielkiego Kanonu Pokutnego św. Andrzeja z Krety?

Święta Cerkiew wzywa człowieka u progu Wielkiego Postu, aby stał się Adamem, wygnanym z raju, aby stał się osobą, która skupi swą uwagę i napięcie swej natury nie na zewnątrz, ale do wewnątrz i wyjmie szkło powiększające, aby zacząć szukać w sobie grzechu - grzechu, który wymaga uzdrowienia.
17 marca 2024, metropolita Antoni (tłum. Justyna Pikutin)

Jak nauczyć się wybaczać?

Nie jest to rzadkie zjawisko, gdy ludzie są gotowi wybaczyć coś, co nie jest trudne do wybaczenia. Ale wybaczyć coś poważnego jest nam bardzo trudno, a w niektórych przypadkach wydaje się to wręcz niemożliwe.
16 marca 2024, hieromnich Gabriel (tłum. Gabriel Szymczak)

Próg Wielkiego Postu - o Niedzieli Przebaczenia Win

Iluż niezliczonym stuleciom niewypowiedzianej ludzkiej nędzy można było zapobiec, gdyby nasi Prarodzice, Adam i Ewa, po prostu przyjęli na siebie odpowiedzialność i poprosili o przebaczenie! Ale w żadnym wypadku nie mówię tego, żeby wszystko zrzucić na nich, ponieważ każdy z nas również odegrał swoją rolę w tej tragedii.
15 marca 2024, Edith M. Humphrey (tłum. Gabriel Szymczak)

Światło Psałterza - Miłosierdzie o poranku

Dotarliśmy do ostatniego z sześciu Psalmów Orthrosa. Psalm 142 zachowuje błagalny charakter innych psalmów, ale oczekuje światła – wybawienia od wrogów, podźwignięcia z jamy i miłosierdzia o poranku. Podobnie jak pozostałych pięć psalmów, jest trzeźwy w ocenie kondycji ludzkiej, ale pełen nadziei co do miłosierdzia Pana i Jego planów dla naszego dobra.
14 marca 2024,

2 minuty z Ojcami: Walka z wadami

Na początku każdy z nas powinien zbadać, która wada najbardziej mu zagraża - abba Serapion.
13 marca 2024, o. Georgios Dorbarakis (tłum. Gabriel Szymczak)

Wiara w Chrystusa jest sprawą serca

U korzeni niewiary zawsze leży niewiedza o Bogu, która według naszych świętych stanowi najsurowszą, najbardziej bolesną rzeczywistość, która sprawia, że ludzie wiją się w obliczu swojej niezrozumiałej w tych kategoriach egzystencji. Dosłownie nie wiedzą, co robić i jak sobie ze sobą radzić.
11 marca 2024, o. Andreas Agathokleous (tłum. Gabriel Szymczak)

Normalność niewdzięczności

Wydawać by się mogło, że ludzkie zachowanie jest nie tylko dziwne, ale i nieprzewidywalne. Niekiedy nie da się go łatwo ocenić, bywa nie tylko zaskakujące, ale też szalone i nienaturalne. Czy nie jest czymś naturalnym, że obdarowany odczuwa wdzięczność i pragnie, na ile to możliwe i w miarę swoich możliwości, odwdzięczyć się za dobrodziejstwo?
10 marca 2024, Gabriel Szymczak

Prezent od Boga

Bożą wytrwałość – i cierpliwość – widać w relacji z ludzkością każdego wieku. Bóg jej nie odrzuca, choć ona z Nim tak czyni. Mimo naszego buntu nie zaprzestał obdarzać ludzi Swoimi darami. Zaprzeczamy Jego istnieniu – a On nadal przy nas trwa. Żadne wyparcie się Boga nie powoduje Jego odejścia czy przerwania strumienia błogosławieństw.
09 marca 2024, Anastasiya Brusnikina (tłum. Justyna Pikutin)

Następnym razem – sen o Sądzie Ostatecznym

Zapewne wszyscy wiedzą, że w sny nie należy wierzyć. Jednak kiedy moja siostra opowiedziała mi ten sen, naprawdę zapragnęłam się nim podzielić.
08 marca 2024, Edith M. Humphrey (tłum. Gabriel Szymczak)

Światło Psałterza - Błogosław, duszo moja, Pana

W Psalmie 102 Dawid przemawia do samej głębi swojej istoty – swojej duszy – i zachęca się do czynienia tego, do czego stworzony jest każdy człowiek – do błogosławienia Pana! Zwraca się nie tylko do swojej duszy, ale do „całego swego wnętrza”, do wszystkiego, co oznacza bycie człowiekiem i co ma swoją rolę do odegrania w tym wylaniu wdzięczności wobec Boga
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|