04 grudnia 2022, metropolita Antoni (Bloom), tłum. Michał Diemianiuk

Słowo na święto Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni

Są święta, tak jak i ikony, które mówią nam o jakimś wewnętrznym wydarzeniu, nawet jeśli historyczna ich okoliczność nie jest jasna. Takie jest święto Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy.
03 grudnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Wszystko zaczyna się zmieniać w chwili, gdy uświadomimy sobie swoją winę

Charakter człowieka przejawia się poprzez różne okoliczności życia. Niektóre aspekty naszego charakteru, które dla jednych są pocieszeniem, dla innych okazują się udręką. Naszym zadaniem jest zauważać to.
02 grudnia 2022, o. Maksym Kozłow (tłum. Gabriel Szymczak)

Po prostu być dobrym człowiekiem?

Chrześcijanin powinien zrozumieć, że nie może być zbawiony bez Boga. Zbawienie jest darem, który jest mi dany przez Niego, a On oczekuje ode mnie odpowiedzi w postaci wiary i życia. Wiary, która jest ucieleśniona w życiu.
01 grudnia 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Wymówki powstrzymują nas przed wejściem do Królestwa

Wymówki. Wszyscy je robimy. Wymówki, dlaczego nie ćwiczymy, dlaczego nie jemy lepiej i zdrowiej. Nasze życie duchowe również jest wypełnione wymówkami. Być może robimy je, bo tak ustawiliśmy priorytety w naszym życiu, że nasze wymówki uzasadniają ich hierarchię.
30 listopada 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

7 lekcji św. Serafima z Sarowa

Ten prosty człowiek wywarł głęboki wpływ na społeczeństwo rosyjskie, mimo że przez większość swojego życia mieszkał z dala od świata. Od najmłodszych lat pociągało go życie monastyczne, a matka zachęcała go do duchowych poszukiwań.
29 listopada 2022, Gabriel Szymczak

Widzieć, kiedy inni odwracają wzrok

Chrześcijaństwo nie jest statyczne, nie jest słuchaniem, patrzeniem, zachwytem nad zewnętrzną formą. Nie jest tylko dla swoich, nam podobnych, „sterylnych”. Jest działaniem, jest łamaniem uprzedzeń, przekraczaniem barier – własnych barier; jest odnajdywaniem mocy – ale nie w sobie, a w Chrystusie.
28 listopada 2022, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Zapis dłużny naszych grzechów

Świadectwo tego długu jest przybite do krzyża i rozdarte.
27 listopada 2022, o. Barouyr Shernezian (tłum. Dominika Kovačević)

Nasza przywrócona natura

O sakramencie Eucharystii w kontekście Liturgii
26 listopada 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Tylko Bóg może nas odbudować z naszych odłamków

Naszą Cerkiew przepełnia łaska Boża, która jest w stanie całościowo przemienić człowieka. Nieważne, ile masz argumentów przeciwko sobie - to, czego potrzebujesz, to łaska, która zmieni cię całkowicie.
25 listopada 2022, o. Stephen Freeman (tłum. Gabriel Szymczak)

Cześć i serce

Warto zauważyć, że odrzucenie czci jest odrzuceniem porządku – i zaproszeniem do nieporządku. Po prostu nie możemy znieść wstydu nierówności. Kochani jednakowo przez Boga, czujemy urazę do doskonałości innych, jak gdyby ich doskonałość odbywała się naszym kosztem.
|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|