02 października 2020, tłum. Justyna Pikutin

Dlaczego tak ważna jest regularna modlitwa

Bardzo rzadko zdarza się, że modlitwa przychodzi lekko. Najczęściej modlitwie towarzyszy wielki wysiłek, trud wewnętrzny, przymuszenie. W takich chwilach przychodzi myśl: “No dobrze, dzisiaj sobie odpuszczę, a jutro już na pewno się pomodlę”.
01 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Niezwyciężeni wobec świata

Wszystko, co robimy, trzeba najpierw zrobić z miłości do Boga… a potem z miłości do innych ludzi. Okazujemy miłość do Boga, zobowiązując się do tego, by nie stawiać Go na drugim miejscu w naszym życiu, co często nas kusi.
30 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Doskonaląc nasze życie - cz. 2

Doświadczenie danej chwili jest doświadczeniem, które Bóg daje ci opatrznościowo, abyś stał się osobą, jaką On chce, żebyś był. A gdy w końcu to zaakceptujemy, zamiast próbować się temu opierać, doznamy wielkiej ulgi, wspaniałego relaksu.
29 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Doskonaląc nasze życie - cz. 1

Wciąż jeszcze jest wrzesień, początek nowego roku liturgicznego, miesiąc, w którym ‘resetujemy’ nasze cele duchowe – własne, ale i całej naszej rodziny; ważne jest, aby ta koncepcja nowego początku była naprawdę częścią naszego życia.
28 września 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Kontemplacja Boga a modlitwa IV

W świecie Bóg jest przybyszem, obcym, idącym od drzwi do drzwi i niemającym gdzie skłonić głowy; idzie jak Pan świata odrzucony przez świat, wypędzony ze swojego królestwa, który powrócił, by zbawić Swój naród. W świątyni zaś jest On u siebie w domu.
27 września 2020, tłum. Michał Diemianiuk

10 pouczeń atoskich starców o krzyżu

14/27 września Cerkiew świętuje Podwyższenie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Przez śmierć na krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa osiągnęliśmy nasze zbawienie.
26 września 2020, przygotował Michał Diemianiuk

Czytania z Pisma Świętego na święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego

"Bracia, nauka o krzyżu dla ginących jest szaleństwem, a dla nas, zbawionych, mocą Bożą".
25 września 2020, tłum. Justyna Pikutin

Lekarstwo od błędów

Nikt nie jest ubezpieczony od popełniania błędów i naturalne ich unikanie jest niemożliwe. Jednak jest pewien wspaniały i wyjątkowo skuteczny sposób pozwalający na ich minimalizowanie, który w dużym stopniu może ułatwić nam życie.
24 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

"Teraz zaś już nie ja żyję..."

Kiedyś myślałem, że Krzyż Chrystusa był czymś, na czym zawiesiliśmy nasze grzechy, abyśmy nie musieli później za nie cierpieć. To było raczej płytkie wyobrażenie. Zdałem sobie sprawę, że krzyż musi przenieść się z Golgoty do mojego serca.
23 września 2020, tłum. Klaudia Ambrożewicz

Dotrzeć do Boga

Wszystkie nasze kłopoty mają jeden korzeń i powód: oddzielenie stworzenia od Stwórcy, bez którego życie jest niemożliwe.
|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|