28 czerwca 2019, tłum. Justyna Pikutin

Milcz, by mówił Bóg

Czy to przypadek, że są takie dni, kiedy niektórzy mnisi na Świętej Górze Atos, ale także w innych miejscach, wcale nie wychodzą do odwiedzających? W pewnym momencie trzeba oddalić się nieco, by oddać się milczeniu i zebrać duchowe owoce.
26 czerwca 2019, ks. Mariusz Synak

Rozterki translatorskie cz. I

Radiowe audycje z ks. Mariuszem Synakiem.
24 czerwca 2019, tłum. Michał Diemianiuk

Dyrektor banku, który został mnichem. O archimandrycie Hilarionie (Danie)

Archimandryta Hilarion (Dan) – jeden z najbardziej czczonych rumuńskich duchownych naszych dni. W świeckim życiu zajmował wysokie stanowisko, miał wielkie możliwości, ale wyrzekł się wszystkich ziemskich dóbr dla życia w Chrystusie.
22 czerwca 2019, Stefan Dmitruk, Piotr Makal

Homilia na niedzielę Wszystkich Świętych

Metropolita Włodzmierz (Sabodan): Święci to są nasi niebiańscy przyjaciele.
21 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Świętymi bądźcie!

Zasadniczo znamy imiona około 2000 świętych, jednak Bóg zna imiona nieogarnionego mnóstwa świętych. W Jego oczach wielkimi i godnymi czci są ci, którzy nic dla świata nie znaczą, są odrzuceni, prześladowani, nieznani, choć tych prostych, biednych ludzi, cały świat nie jest wart. (Homilia na 23 czerwca, fragment książki o. Konstantego Bondaruka „Homilie niedzielne”.
16 czerwca 2019, tłum. Stefan Dmitruk

Pięćdziesiątnica - objawienie tajemnicy Trójcy Świętej

Homilia wygłoszona przez nieżyjącego już zwierzchnika Ukraińskiej Autonomicznej Cerkwi Prawosławnej – metropolitę kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza (Sabodana) - z okazji święta ku czci Trójcy Świętej w 2005 r.
16 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Przyjdź i zamieszkaj w nas

W Duchu Świętym: kosmos jest zmartwychwstały i wzdycha w bólach rodzenia Królestwa, Zmartwychwstały Chrystus jest tutaj, Ewangelia jest mocą życia, Cerkiew ukazuje życie Trójcy, władza jest posługą wyzwalania, misja jest Pięćdziesiątnicą, liturgia - pamiątką i zapowiedzią, ludzkie działanie jest przebóstwione. (Homilia na 16 czerwca, fragment książki o. Konstantego Bondaruka „Homilie świąteczne”).
12 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - pospiesz się w modlitwie (5)

Pospiesz się w modlitwie, spragniony zbawienia duszy, pospiesz za Zbawicielem w towarzystwie Jego niezliczonych uczniów.
11 czerwca 2019, tłum. Gabriel Szymczak

św. Ignacy Brianczaninow - nie szukaj w modlitwie przyjemności (4)

Uczucia pochodzące z modlitwy i skruchy są błyskiem sumienia w świecie duszy, pojednaniem z bliźnim i okolicznościami życia.
08 czerwca 2019, o. Konstanty Bondaruk

Natchniona Mądrość Soborowa

Gdy obecnie, podczas Świętej Liturgii, śpiewamy lub wymawiamy słowa „Symbolu Wiary” (Wieruju), czynimy to bez wahania, jako coś oczywistego. Tymczasem to, co traktujemy jako rzecz raz na zawsze daną i oczywistą, rodziło się w bólach i kształtowało z wielkim trudem (Homilia w VII niedz. po Wielkanocy, 9 czerwca).
|<  <<  <  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70    >  >>  >|