08 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Dążenie do prawdziwego życia

Życie duchowe, o którym stale jest wiele dyskusji, jest po prostu tym, co robimy - w połączeniu z Łaską Bożą - aby osiągnąć cel naszego istnienia, którym jest uświęcenie.
07 października 2020, tłum. Klaudia Ambrożewicz

Dlaczego świat nie potrzebuje szczęśliwych ludzi

Szczęśliwy znaczy wolny. Wolny od lęków i uprzedzeń, opinii innych ludzi i mody. Taki człowiek ceni sobie swoją wolność i nie narusza wolności bliźniego.
06 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Błąd nadmiaru

W dzisiejszych czasach strasznie boimy się przegrać. Boimy się, że jeśli nie będziemy się wystarczająco starać, Bóg nas opuści. Źle rozumiemy Boga i Jego wezwanie w naszym życiu - zarówno starając się zbyt mocno, jak i nie próbując wcale.
05 października 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Modlitwa nieusłyszana

Cud dzieje się tylko, jeżeli wierzymy, że prawo opiera się nie na władzy, a na miłości Bożej. Wiemy, że Bóg jest wszechmocny, jednak dopóki myślimy, że jest On obojętny, cud nie jest możliwy. W momencie, gdy mówimy: „wierzę i dlatego zwracam się do Ciebie” mówimy także „wierzę, że chcesz, że jest w Tobie miłość, że troszczysz się naprawdę o sytuację każdego”.
04 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Pies pasterski czy stróżujący?

Zadaniem kapłana nie jest przede wszystkim ochrona Eucharystii przed wiernymi, ale uświęcanie wiernych przez Eucharystię. Jak dobry pies pasterski, powinien prowadzić swoje stado na zielone pastwiska owczarni eucharystycznej Pana.
03 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Od pragnienia do konieczności

Żyjemy w świecie, który nie może istnieć, jeśli wszyscy przestaniemy kierować się naszymi pasjami. Bycie prawosławnym chrześcijaninem nieuchronnie stawia cię na kursie kolizyjnym z kulturą. Wszystko w naszym codziennym życiu jest wynikiem panowania naszych pasji.
02 października 2020, tłum. Justyna Pikutin

Dlaczego tak ważna jest regularna modlitwa

Bardzo rzadko zdarza się, że modlitwa przychodzi lekko. Najczęściej modlitwie towarzyszy wielki wysiłek, trud wewnętrzny, przymuszenie. W takich chwilach przychodzi myśl: “No dobrze, dzisiaj sobie odpuszczę, a jutro już na pewno się pomodlę”.
01 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Niezwyciężeni wobec świata

Wszystko, co robimy, trzeba najpierw zrobić z miłości do Boga… a potem z miłości do innych ludzi. Okazujemy miłość do Boga, zobowiązując się do tego, by nie stawiać Go na drugim miejscu w naszym życiu, co często nas kusi.
30 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Doskonaląc nasze życie - cz. 2

Doświadczenie danej chwili jest doświadczeniem, które Bóg daje ci opatrznościowo, abyś stał się osobą, jaką On chce, żebyś był. A gdy w końcu to zaakceptujemy, zamiast próbować się temu opierać, doznamy wielkiej ulgi, wspaniałego relaksu.
29 września 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Doskonaląc nasze życie - cz. 1

Wciąż jeszcze jest wrzesień, początek nowego roku liturgicznego, miesiąc, w którym ‘resetujemy’ nasze cele duchowe – własne, ale i całej naszej rodziny; ważne jest, aby ta koncepcja nowego początku była naprawdę częścią naszego życia.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|