08 grudnia 2022, o. George Morelli (tłum. Gabriel Szymczak)

Bestia gniewu

Święci Ojcowie Kościoła określają obraz Boga w nas jako naszą wolną wolę i inteligencję. Bycie podobnym do Niego oznacza, że ludzkość musi wybrać dobro. Dla naszych pierwszych rodziców wybór dobra oznaczał posłuszeństwo Stwórcy.
07 grudnia 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Co ogranicza naszą relację z Chrystusem?

Do czego czujemy się przywiązani? Czego nie chcielibyśmy stracić lub z czego sami nie chcemy zrezygnować? Oczywiście, niektóre z naszych przywiązań mogą nawet być dobre same w sobie. To coś jak rodzina. Ilu z nas czuje się przywiązanych do swoich rodzin?
06 grudnia 2022, o. John Moses (tłum. Gabriel Szymczak)

Przemienić rozpacz

Ojcowie mówią, że rozpacz jest wielkim niebezpieczeństwem dla życia duchowego. Gdy już w nią wpadniesz, bardzo trudno jest się z niej wydostać. Jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia stanów duchowych. Ojcowie nazywali ją „acedia”. Dziś nazywamy tę pasję „rozpaczą”.
05 grudnia 2022, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Pokuta za cały świat

Raj to miejsce, w którym mieszka Bóg. Ludzkość miała dojrzeć, a następnie odejść z Raju, niosąc ze sobą Raj, obecność samego Boga, w celu przekształcenia całego stworzenia w Eden. Zamiast tego, poznając dobro i zło, ludzkość stała się przedmiotem korupcji, a ostatecznie śmierci.
04 grudnia 2022, metropolita Antoni (Bloom), tłum. Michał Diemianiuk

Słowo na święto Wprowadzenia Matki Bożej do świątyni

Są święta, tak jak i ikony, które mówią nam o jakimś wewnętrznym wydarzeniu, nawet jeśli historyczna ich okoliczność nie jest jasna. Takie jest święto Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy.
03 grudnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Wszystko zaczyna się zmieniać w chwili, gdy uświadomimy sobie swoją winę

Charakter człowieka przejawia się poprzez różne okoliczności życia. Niektóre aspekty naszego charakteru, które dla jednych są pocieszeniem, dla innych okazują się udręką. Naszym zadaniem jest zauważać to.
02 grudnia 2022, o. Maksym Kozłow (tłum. Gabriel Szymczak)

Po prostu być dobrym człowiekiem?

Chrześcijanin powinien zrozumieć, że nie może być zbawiony bez Boga. Zbawienie jest darem, który jest mi dany przez Niego, a On oczekuje ode mnie odpowiedzi w postaci wiary i życia. Wiary, która jest ucieleśniona w życiu.
01 grudnia 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Wymówki powstrzymują nas przed wejściem do Królestwa

Wymówki. Wszyscy je robimy. Wymówki, dlaczego nie ćwiczymy, dlaczego nie jemy lepiej i zdrowiej. Nasze życie duchowe również jest wypełnione wymówkami. Być może robimy je, bo tak ustawiliśmy priorytety w naszym życiu, że nasze wymówki uzasadniają ich hierarchię.
30 listopada 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

7 lekcji św. Serafima z Sarowa

Ten prosty człowiek wywarł głęboki wpływ na społeczeństwo rosyjskie, mimo że przez większość swojego życia mieszkał z dala od świata. Od najmłodszych lat pociągało go życie monastyczne, a matka zachęcała go do duchowych poszukiwań.
29 listopada 2022, Gabriel Szymczak

Widzieć, kiedy inni odwracają wzrok

Chrześcijaństwo nie jest statyczne, nie jest słuchaniem, patrzeniem, zachwytem nad zewnętrzną formą. Nie jest tylko dla swoich, nam podobnych, „sterylnych”. Jest działaniem, jest łamaniem uprzedzeń, przekraczaniem barier – własnych barier; jest odnajdywaniem mocy – ale nie w sobie, a w Chrystusie.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|