19 grudnia 2022, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Czas Apokalipsy

Apokaliptyka nie tylko przekazuje prawdy religijne lub wyjaśnia pewne praktyki, ale ujawnia świat, stworzony porządek, takim jakim naprawdę jest w całej swojej pełni.
18 grudnia 2022, o. James Guirguis (tłum. Gabriel Szymczak)

Znaki życia

Owoc Świętego Ducha jest znakiem, że żyjemy w Bogu, z Bogiem i przez Boga. Jaką korzyść byśmy odnieśli, gdybyśmy mówili o Bogu ustami lub przychodzili i śpiewali hymny w cerkwi, ale nie chodzili w Duchu?
17 grudnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Duchowa anoreksja - choroba naszych czasów

duchowość człowieka przejawia się w rzeczach prostych i codziennych: w jego stosunku do własnego domu, ubioru, wyglądu, do otaczających go rzeczy; w sposobie rozmowy z sąsiadami, w zachowaniu się w domu w gronie rodzinnym lub w pracy wśród kolegów.
16 grudnia 2022, Gabriel Szymczak

Błogosławiony jesteś

Błogosławiony jesteś Ty, Ha-Szem, Nasz Bóg, Król wszechświata... - nie prośba, nawet nie dziękczynienie, ale właśnie wychwalanie, uwielbienie Boga stanowi korzeń modlitwy ludu Izraela. To automatycznie ukierunkowuje człowieka na Tego, który jest Stwórcą, to Jego stawia w centrum uwagi.
15 grudnia 2022, igumen Tryfon (tłum. Gabriel Szymczak)

Złamanie i nadzieja

Rozważania igumena Tryfona
14 grudnia 2022, o. John Moses (tłum. Gabriel Szymczak)

Kwas faryzeuszy

Kiedy byłem małym chłopcem, a mama piekła chleb lub ciastka, błagałem o trochę surowego ciasta. Było coś przyjemnego w smaku pszenicy, soli i drożdży razem wziętych.
13 grudnia 2022, o. Michael Gillis (tłum. Gabriel Szymczak)

Oznaki rozwoju życia duchowego

Ci, którzy są gorliwi w życiu duchowym, są często zmartwieni, ponieważ wydaje im się, że nie robią żadnych postępów i w rzeczywistości ich stan się pogarsza. I w pewnym sensie tak powinno być - nie dlatego, że powinni być zmartwieni, ale żeby wzrastali w postrzeganiu własnego grzechu i złamania.
11 grudnia 2022, o. Theodore Stylianopoulos (tłum. Gabriel Szymczak)

Chrystus wziął na siebie nasze niemoce

Czy jarzmo Chrystusa jest naprawdę łagodne, a Jego brzemię naprawdę lekkie? Jak to możliwe, skoro czyniąc dobro i mówiąc prawdę, Chrystus był prześladowany, znieważany, a na końcu ukrzyżowany? A jednak to jest paradoks Jego życia, począwszy od Jego narodzin i sensu samego Bożego Narodzenia.
10 grudnia 2022, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Za to miasto, wszelkie miasta i krainy...

Cerkiew modli się "za to miasto i każde miasto", w którym sprawowana jest Święta Liturgia. Przez miasto rozumie się wszystko, co je tworzy: miejsce, budynki, mieszkańców i ich sposób życia. Taka prośba ukazuje charakter Cerkwi oraz pewną zasadę moralną, którą Cerkiew wpaja nam, wierzącym: nie być obojętnym wobec miejsca, w którym żyjemy.
09 grudnia 2022, Gabriel Szymczak

Litera grzechu

Dla dopiero poznającego prawosławie nasza spowiedź może być szokująca – nie tyle nawet jej przebieg, co sposób odbywania. Nijak się ma do większej intymności, którą w Kościele rzymskokatolickim zapewnia stojący z boku konfesjonał.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|