WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

11 marca 2024, o. Andreas Agathokleous (tłum. Gabriel Szymczak)

Normalność niewdzięczności

Wydawać by się mogło, że ludzkie zachowanie jest nie tylko dziwne, ale i nieprzewidywalne. Niekiedy nie da się go łatwo ocenić, bywa nie tylko zaskakujące, ale też szalone i nienaturalne. Czy nie jest czymś naturalnym, że obdarowany odczuwa wdzięczność i pragnie, na ile to możliwe i w miarę swoich możliwości, odwdzięczyć się za dobrodziejstwo?
10 marca 2024, Gabriel Szymczak

Prezent od Boga

Bożą wytrwałość – i cierpliwość – widać w relacji z ludzkością każdego wieku. Bóg jej nie odrzuca, choć ona z Nim tak czyni. Mimo naszego buntu nie zaprzestał obdarzać ludzi Swoimi darami. Zaprzeczamy Jego istnieniu – a On nadal przy nas trwa. Żadne wyparcie się Boga nie powoduje Jego odejścia czy przerwania strumienia błogosławieństw.
09 marca 2024, Anastasiya Brusnikina (tłum. Justyna Pikutin)

Następnym razem – sen o Sądzie Ostatecznym

Zapewne wszyscy wiedzą, że w sny nie należy wierzyć. Jednak kiedy moja siostra opowiedziała mi ten sen, naprawdę zapragnęłam się nim podzielić.
08 marca 2024, Edith M. Humphrey (tłum. Gabriel Szymczak)

Światło Psałterza - Błogosław, duszo moja, Pana

W Psalmie 102 Dawid przemawia do samej głębi swojej istoty – swojej duszy – i zachęca się do czynienia tego, do czego stworzony jest każdy człowiek – do błogosławienia Pana! Zwraca się nie tylko do swojej duszy, ale do „całego swego wnętrza”, do wszystkiego, co oznacza bycie człowiekiem i co ma swoją rolę do odegrania w tym wylaniu wdzięczności wobec Boga
07 marca 2024,

2 minuty z Ojcami: duch i ciało

Naszą oziębłą wolę z jednej strony rozgrzewa więc płomień ducha, z drugiej zaś ochładza surowe zimno ciała - abba Daniel.
06 marca 2024, św. mnich Ambroży z Optiny, tłum. M. Diemianiuk

List 64. O świętych relikwiach

Zapraszamy do lektury wybranych listów św. Ambrożego z Optiny do świeckich osób
05 marca 2024,

2 minuty z Ojcami: kolor duszy

Cnoty lub miłość, będąca ich źródłem, napełnia po śmierci pięknem i blaskiem tego, kto miłując, nabył je na tym świecie - abba Pafnucy.
04 marca 2024, hieromnich Chrysostomos (tłum. Gabriel Szymczak)

Pokusa z prawicy

„Prawica” i „lewica” nie odnoszą się jedynie do powiązań politycznych. Terminów tych używano także do określenia dwóch kategorii pokus w życiu duchowym. Ponieważ jest mniej odczuwalna, pokusę „z prawicy” uznano za bardziej niebezpieczną.
03 marca 2024, s. Natalya Kavierznieva (tłum. Justyna Pikutin)

Rozmyślając nad słowami starszego syna

Rodzice mają swoich ulubieńców, prawda? Usprawiedliwiają ich i rozpieszczają we wszystkim, potem rozpuszczonych, wyciągają z kłopotów, wspierają finansowo, dopóki są w "odległej krainie", a kiedy wracają do domu i płaczą tatusiowi i mamusi w ramionach – zabijają im utuczone ciele.
02 marca 2024, Gabriel Szymczak

Dolina cienia śmierci

Jeśli nawet pójdę pośród cienia śmierci, nie ulęknę się zła, albowiem Ty jesteś ze mną (Ps 22, 4). Psalmista podąża doliną pełną ciemności, jednak nie ogarnia go przygnębienie. Wie, że Bóg jest przy nim, że roztacza nad nim opiekę, prowadzi go ku Swemu domowi i na specjalnie przygotowaną dla niego ucztę.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|