12 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Boskie światło rozbłysło w ciemności

Boskie Światło stało się istotą ludzką, a dla tych, którzy zdecydują się przyjąć to Światło i podążać za Nim, życie już nigdy nie będzie takie samo. Boskie Światło weszło do świata ciemności i zmieniło naszą perspektywę i nadzieję na przyszłość.
11 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Uczyńcie swoje serce Egiptem

Ziemia egipska, którą prorocy Boga często przeklinali i karcili za bałwochwalstwo i złe traktowanie Jego ludu, stała się bezpieczną przystanią i schronieniem dla największego z Jego ludu, Jego Syna i Jego ukochanej matki.
10 stycznia 2022, tłum. Jakub Oniszczuk

Chrystus w Apokalipsie

Objawienie otrzymane przez św. Jana jest komunikatem Chrystusa skierowanym do siedmiu Kościołów w Azji Mniejszej, które zmagają się z prześladowaniami, schizmą, dyskredytacją i herezją.
09 stycznia 2022, tłum. Michał Diemianiuk

Słowo pochwalne ku czci świętego pierwszego męczennika i diakona Stefana

"Stefan - pierwszy przykład męczenników i przywódca dziewiczych w trudnej walce przeciwko wrogowi ludzkiemu! Stefan - początek walki apostołów i dla wszystkich świętych i sprawiedliwych przyczyna królowania z Chrystusem Bogiem na nieskończone wieki!"
09 stycznia 2022, tłum. Michał Diemianiuk

O ikonie Narodzenia Chrystusa - cz. III

Druga ikona przedstawia sobą charakterystyczny przykład złożonych, wieloosobowych ikon XVII wieku. Składa się ze scen, zjednoczonych w jedną ogólną kompozycję.
08 stycznia 2022, tłum. Justyna Pikutin

Narodzenie Chrystusa - nasz sąd nad samym sobą

Te dni są tak bardzo przepełnione obecnością wielkiego święta Bożego Narodzenia, że nie sposób mówić o niczym innym niż o jego znaczeniu. Nie można się od tego oderwać, ponieważ jest to szczególnie żywa uroczystość w życiu Cerkwi i nas wszystkich, a świadomość faktu wcielenia Boga ze względu na człowieka zapiera dech w piersiach.
08 stycznia 2022, tłum. Michał Diemianiuk

O ikonie Narodzenia Chrystusa - cz. II

Przy spojrzeniu na ikonę Narodzenia Chrystusa pierwsze, co zwraca na siebie uwagę - to położenie Matki Bożej i to miejsce, które Ona zajmuje. W tym “święcie odbudowania” Ona jest “odnowieniem wszystkich zrodzonych z ziemi”, nową Ewą.
07 stycznia 2022, tłum. Michał Diemianiuk

O ikonie Narodzenia Chrystusa - cz. I

W swojej treści ikona Narodzenia Chrystusa przede wszystkim odkrywa samą istotę wydarzenia, fakt wcielenia Boga, stawia nas przed widocznym świadectwem podstawowego dogmatu chrześcijańskiej wiary, podkreślając swoimi detalami zarówno Boskość, jak i człowieczeństwo wcielonego Słowa.
06 stycznia 2022, tłum. Dominika Kovačević

Święty Justyn (Popović) na Objawienie Pańskie

Kazanie wygłoszone w 1966 roku w monasterze Ćelije (Serbia)
06 stycznia 2022, tłum. Michał Diemianiuk

O święcie Narodzenia Chrystusa. Część IV

Zapraszamy do lektury ostatniej części tekstu, który przybliża nam święto Narodzenia Chrystusa
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|