WIADOMOSCI.CERKIEW.PL
kuchnia muzyka sklep ogłoszenia wydarzenia fotogalerie

19 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Prawosławie poprzez przeszłość wkraczające w przyszłość – metropolita Paweł na Niedzielę Tryumfu Ortodoksji

Prawosławie to żywa Tradycja, a wyznawanie go oznacza przekazywanie tej wiary słowem i czynem, nie patrząc na mogące przyjść nieprzyjemne konsekwencje. Autor tego kazania, metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi), zaświadczył swoim życiem, że wypełnia tę misję powierzoną każdemu prawosławnemu chrześcijaninowi: głosił Prawosławie słowem (wiele publikacji), czynem (działalność w diecezji) i przyjął cierpienie prawie trzy lata temu porwany przez islamskich rebeliantów.
19 marca 2016, o. Oliver Subotić

Współczesny ikonoklazm

Człowiek, który nie ma prawidłowego wyobrażenia ikony, nie ma prawidłowego obrazu siebie, ponieważ sam jest ikoną Boga, stworzoną na jego obraz i podobieństwo - o współczesnym ikonoklazmie opowiada o. Oliver Subotić.
19 marca 2016, tłum. Anna Kindziuk

12 powodów, dla których zostałem/pozostaję prawosławnym cz. 2

Druga część tekstu, który "rodowitym" prawosławnym pomaga docenić skarb wiary, jaki otrzymali, konwertytom przypomnieć, dlaczego taką drogę wybrali, zaś osobom zainteresowanym Cerkwią przedstawić Jej prawdziwość i unikalność.
17 marca 2016, o. Aleksander Mień

O tym, jak spędzić czas Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu w Cerkwi jest po to, abyśmy mogli zebrać myśli, skoncentrować się i przygotować do powitania paschalnych dni.
16 marca 2016, Daniel Grygiewicz

O Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów

Liturgią Uprzednio Poświęconych Darów nazywamy nabożeństwo, podczas którego wierni przyjmują Święte Dary - Ciało i Krew Chrystusa poświęcone wcześniej w trakcie pełnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego lub św. Jana Złotoustego.
13 marca 2016, Natalia Walicka

Słowo na Niedzielę Seropustną św. Jana z Kronsztadu

Dzisiejsza niedziela w Cerkwi prawosławnej nazywana jest Niedzielą Przebaczenia Win - od dobrego i pobożnego zwyczaju wzajemnego proszenia o wybaczenie grzechów przed Wielkim Postem i rekolekcjami. Zwyczaj ten przybrał na sile od przykazania Zbawiciela zapowiadającego w dzisiejszym czytaniu ewangelicznym, abyśmy wzajemnie prosili o wybaczanie swoich grzechów, jeśli chcemy, żeby i nam wybaczył grzechy Ojciec Niebieski, Którego my niezliczoną ilość razy przygnębiamy i obrażamy każdego dnia i w każdym czasie.
12 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Uzdrowienie ludzkiego egoizmu – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na Niedzielę Przebaczenia Win

Post to nie zasady ani pusta praktyka religijna. Post to lek na największe ludzkie choroby – egoizm i pychę, które doprowadziły do upadku pierwszego człowieka. Cerkiew wspomina ten upadek w dzień, który zarazem jest ostatnim dniem przed Wielkim Postem. Właśnie o tym mówi metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) w swoim kazaniu na Niedzielę Wygnania Prarodziców z Raju (inaczej Przebaczenia Win), zaznaczając przy tym, że post to nieodzowny element życia cerkiewnego, nawet – a tak naprawdę szczególnie – w dzisiejszych czasach.
12 marca 2016, o. Grzegorz

U progu Wielkiego Postu

Kolejny raz stajemy na progu Wielkiego Postu. Kolejny raz możemy skorzystać z szansy zbliżenia się do Boga. Możemy też kolejny raz ją zlekceważyć, albo z obojętnością przyglądać się, jak inni poszczą, modlą się, idą do spowiedzi, przystępują do Eucharystii.
11 marca 2016, Stefan Dmitruk

Archimandryta Serafin (Dimitriu): Eucharystia - fundament wszystkiego

Prezentujemy wywiad z archimandrytą Serafinem (Dimitriu), dotyczący greckiej praktyki eucharystycznej stosowanej w parafii św. Maryny w Atenach, w której proboszczem jest mnich.
07 marca 2016, Natalia Walicka

Tydzień seropustny

Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywany jest seropustnym. W tym czasie Cerkiew wprowadza wiernych w okres przygotowawczy.
|<  <<  <  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288    >