19 marca 2016, tłum. Anna Kindziuk
12 powodów, dla których zostałem/pozostaję prawosławnym cz. 2
Druga część tekstu, który "rodowitym" prawosławnym pomaga docenić skarb wiary, jaki otrzymali, konwertytom przypomnieć, dlaczego taką drogę wybrali, zaś osobom zainteresowanym Cerkwią przedstawić Jej prawdziwość i unikalność.
17 marca 2016, o. Aleksander Mień
O tym, jak spędzić czas Wielkiego Postu
Okres Wielkiego Postu w Cerkwi jest po to, abyśmy mogli zebrać myśli, skoncentrować się i przygotować do powitania paschalnych dni.
16 marca 2016, Daniel Grygiewicz
O Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów
Liturgią Uprzednio Poświęconych Darów nazywamy nabożeństwo, podczas którego wierni przyjmują Święte Dary - Ciało i Krew Chrystusa poświęcone wcześniej w trakcie pełnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego lub św. Jana Złotoustego.
13 marca 2016, Natalia Walicka
Słowo na Niedzielę Seropustną św. Jana z Kronsztadu
Dzisiejsza niedziela w Cerkwi prawosławnej nazywana jest Niedzielą Przebaczenia Win - od dobrego i pobożnego zwyczaju wzajemnego proszenia o wybaczenie grzechów przed Wielkim Postem i rekolekcjami. Zwyczaj ten przybrał na sile od przykazania Zbawiciela zapowiadającego w dzisiejszym czytaniu ewangelicznym, abyśmy wzajemnie prosili o wybaczanie swoich grzechów, jeśli chcemy, żeby i nam wybaczył grzechy Ojciec Niebieski, Którego my niezliczoną ilość razy przygnębiamy i obrażamy każdego dnia i w każdym czasie.
12 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević
Uzdrowienie ludzkiego egoizmu – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na Niedzielę Przebaczenia Win
Post to nie zasady ani pusta praktyka religijna. Post to lek na największe ludzkie choroby – egoizm i pychę, które doprowadziły do upadku pierwszego człowieka. Cerkiew wspomina ten upadek w dzień, który zarazem jest ostatnim dniem przed Wielkim Postem. Właśnie o tym mówi metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) w swoim kazaniu na Niedzielę Wygnania Prarodziców z Raju (inaczej Przebaczenia Win), zaznaczając przy tym, że post to nieodzowny element życia cerkiewnego, nawet – a tak naprawdę szczególnie – w dzisiejszych czasach.
12 marca 2016, o. Grzegorz
U progu Wielkiego Postu
Kolejny raz stajemy na progu Wielkiego Postu. Kolejny raz możemy skorzystać z szansy zbliżenia się do Boga. Możemy też kolejny raz ją zlekceważyć, albo z obojętnością przyglądać się, jak inni poszczą, modlą się, idą do spowiedzi, przystępują do Eucharystii.
11 marca 2016, Stefan Dmitruk
Archimandryta Serafin (Dimitriu): Eucharystia - fundament wszystkiego
Prezentujemy wywiad z archimandrytą Serafinem (Dimitriu), dotyczący greckiej praktyki eucharystycznej stosowanej w parafii św. Maryny w Atenach, w której proboszczem jest mnich.
07 marca 2016, Natalia Walicka
Tydzień seropustny
Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywany jest seropustnym. W tym czasie Cerkiew wprowadza wiernych w okres przygotowawczy.
06 marca 2016, tłum. Anna Kindziuk
12 powodów, dla których zostałem/pozostaję prawosławnym cz. 1
Tekst, który "rodowitym" prawosławnym pomaga docenić skarb wiary, jaki otrzymali, konwertytom przypomnieć, dlaczego taką drogę wybrali, zaś osobom zainteresowanym Cerkwią przedstawić Jej prawdziwość i unikalność.
05 marca 2016, o. Marek Ławreszuk
Rozdziały Marka: Sobota Dusz
W kalendarzu cerkiewnym możemy odnaleźć szczególne dni modlitwy za zmarłych. To czas wspólnej modlitwy za tych członków Cerkwi, którzy odeszli do życia wiecznego. Nabożeństwa tych dni są wyjątkowe i nie ograniczają się, jak można byłoby przypuszczać, wyłącznie do panichid.