WIADOMOSCI.CERKIEW.PL

24 lutego 2018, tłum. ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Soboty I Tygodnia Wielkiego Postu. Wielkiego Męczennika Teodora Tyrona

Dzisiaj, w pierwszą sobotę Wielkiego Postu, Cerkiew wspomina przedziwny cud z Koliwem, dokonany przez świętego sławnego wielkiego męczennika Teodora Tyrona.
18 lutego 2018, tłum. Michał Diemianiuk

Słowo w niedzielę seropustną. Wspomnienie wygnania Adama z raju

I oto dzisiaj już ostatni dzień w przedsionku Wielkiego Postu. W ten dzień wspomina Cerkiew straszną tragedię, która dokonała się z rodzajem ludzkim w zaraniu jego historii – wygnanie go, w osobie wspólnego dla nas wszystkich praojca Adama, sprzed oblicza Bożego, wygnanie Adama z raju.
17 lutego 2018, tłum. ks. Henryk Paprocki

Synaksarion Niedzieli Seropustnej. Wspomnienie Wygnania Adama. Niedziela Przebaczenia Win.

W przeddzień Wielkiego Postu wspominany wygnanie z Raju Adama oraz dokonujemy Obrzędu Przebaczenia Win.
13 lutego 2018, tłum. Michał Diemianiuk

Człowiek - istota oskarżona. Przemyślenia na niedzielę o Sądzie Ostatecznym

W tym będzie zawierać się wielka nowość Dnia Sądu. Ludzie nagle dowiedzą się, że wszystko, co uczynili – to zrobili samemu Chrystusowi. Okłamali samego Chrystusa, wstawili się za samego Chrystusa, okradli samego Chrystusa, samemu Chrystusowi otarli łzy lub przewiązali rany.
12 lutego 2018, tłum. Dominika Kovacević

Niedziela o Sądzie Ostatecznym – metropolita Jerzy (Khodr)

Cerkiew zechciała przed wejściem w Wielki Post tego, byśmy zrozumieli, że jest on okazją do spotkania człowieka w miłości. Bóg nie zważa na twoje powstrzymywanie się od pokarmu, lecz na to, byś dał to, czego nie zjadłeś temu, kto nie ma co jeść. I jeśli osądziłeś sam siebie i prowadziłeś się dobrze, to Bóg nie osądzi ciebie.
05 lutego 2018, Weronika Niczyporuk

Ikona moimi oczami - o św. Matronie

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile niezwykłych rzeczy dzieje się wokół nas, stajemy się na nie nieczuli. Ikona daje nam to, co niezwykłe – miłość Boga – czujemy na sobie wzrok świętych, których przecież nie ma wśród żywych. Zastanówmy się, dlaczego ikonę nazywamy oknem do wieczności, do innego wymiaru.
02 lutego 2018, Magdalena Nazaruk

Z perspektywy duszy: odwrócona perspektywa pisana nie tylko na ikonie

Jeśli kolejny dzień nas zbudził, to mamy do wykorzystania dwadzieścia cztery godziny, żeby choć przez minutę komuś pomóc. Tą ułamkową część, jaką nasze życie jest dla świata.
27 stycznia 2018, tłum. Michał Diemianiuk

Kim byli faryzeusze?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam lepiej zrozumieć sens przypowieści o faryzeuszu i celniku.
26 stycznia 2018, Marta i Dmitrj Łukaszewicz, Michaił Czerniak

Brat umacniany przez brata - o spotkaniach biblijnych

(...)kiedy dzielisz się tym, co jest dla ciebie najcenniejsze, najświętsze, życiodajne, okazujesz miłość; a cała Ewangelia od początku do końca mówi o miłości, o tym, jak nas kocha Bóg i jak powinniśmy kochać się nawzajem i Jego.
25 stycznia 2018, o. Paweł Cecha

Czujesz różnicę? - felieton o. Pawła Cechy

Wielkimi krokami zbliża się wielki post. Moim zdaniem warto pomyśleć czy nie byłoby zasadnym uzupełnić wegetariańską dietę otwarciem się na drugiego człowieka. Skoro bliska ciału jest koszula, to na pewno w swoim otoczeniu bez problemu znajdziemy kogoś, kto tej pomocy potrzebuje.
|<  <<  <  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225    >  >>  >|