30 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

Jak nauczyć się modlić?

W języku greckim jest powiedzenie, podobne do polskiego: “Apetyt rośnie w miarę jedzenia”. By nauczyć się modlić, należy zmobilizować się do tego działania.
29 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Miłość w świecie niepewności

Pewność jest rodzajem złudzenia. Jest to złudzenie, które wygodnie zapomina, że na świecie dzieje się o wiele więcej, niż wiemy i widzimy. Jak zatem możemy żyć w pokoju, gdy nasze życie jest ogarnięte niepewnością? Jak uciec od strachu przed niepewnością?
28 października 2021, tłum. Paulina Sacharczuk

Wewnętrzny człowiek. Śmiertelna walka.

Rozważania o. Aleksandra Schmemanna
27 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Sumienie, o którym zapomnieliśmy

Kiedy sumienie każe nam coś zrobić, a my to ignorujemy, i kiedy potem każe nam zrobić coś innego, a my tego nie robimy, stale i nieubłaganie depczemy je; zakopujemy je i nie może już w nas głośno krzyczeć z powodu ciężaru, który je przykrywa - Abba Doroteusz
26 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Chrystus, Dawca życia

Co jest największym darem, jaki mamy od Boga? Dla wielu jest to dar życia. Żyć i oddychać, dotykać i przytulać naszych bliskich, rozmawiać i komunikować się z innymi, widzieć i inspirować się zachodem słońca lub jesiennymi kolorami liści, to wszystko jest częścią cennego daru życia.
25 października 2021, tłum. Jakub Oniszczuk

Bóg Słowo

W judaizmie przedchrześcijańskim Słowo Pana było identyfikowane jako Boska Osoba, która objawiała się i przemawiała do proroków w cielesnej postaci. Ta osoba zarówno odróżniała się, jak i była identyfikowana z Jahwe, Bogiem Izraela.
24 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Miej śmierć zawsze przed oczami

Czy lubimy o tym myśleć, czy nie, śmierć jest wszędzie wokół nas. Śmierć – wielki, niechciany i często nieoczekiwany gość, który unosi się nad całym naszym życiem. Może przyjść w każdej chwili i zabrać każdego z nas, czy to przez przemoc, klęskę żywiołową, nagłą chorobę, czy wypadek.
23 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

Nauczmy się płakać

Rozważania metropolity Limassol Atanazego
22 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Kim jest diabeł

Diabeł nie ma władzy, aby nas skrzywdzić bezpośrednio lub w sposób dostrzegalny. Może kusić tylko poprzez obrazy, które wyświetla na ekranie naszego umysłu i poprzez pojęcia w naszym intelekcie. Sami decydujemy wtedy, czy przyjąć wyzwanie (pokusę), czy je odrzucić.
21 października 2021, tłum. Paulina Sacharczuk

Wewnętrzny człowiek. Największy trud.

Rozważania o. Aleksandra Schmemanna
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|