31 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Walka z grzechem

Często porównuję życie duchowe do ogrodnictwa. Musimy dbać o naszą duszę, ogród naszych myśli. Kiedy troszczymy się o nią, jest większe prawdopodobieństwo, że nasze działania będą wypełnione łaską i rzadziej zdominowane przez namiętności.
30 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Dlaczego Bóg poddaje nas próbom?

Jednostka pomiaru wiary nie została jeszcze wynaleziona, ale od jej wartości zależy stopień i charakter bliskości człowieka z Bogiem.
29 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Kościół to dziś kluczowa instytucja

Chrześcijaństwo jest wiarą wspólnotową, która wymaga od swoich wyznawców aktywnego zaangażowania. Kult w Kościele ma charakter wspólnotowy, a samo zbawienie jest aktem zbiorowym, wymagającym interakcji z innymi.
28 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Każdego dnia żyć w Chrystusie

W dzisiejszych czasach zapominamy, dlaczego tu jesteśmy. Nie żyjemy, aby wypełnić hedonistyczne pragnienia, które zalały nowe pokolenia ludzi. Jesteśmy grzeszną solą ziemi, która krok po kroku musi próbować wzrastać w Chrystusie i życiu.
27 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Wieczna szczęśliwość czy niedola

Łatwiej jest zrozumieć, co naprawdę uszczęśliwia człowieka i pozwala mu upodobnić się do Boga, niż co szkodzi i pozbawia pełni życia wiecznego.
26 października 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Modlitwa codzienna

Gdy jesteśmy we właściwym nastroju, gdy serce pełne jest uwielbienia, gdy, jak mówi św. Łukasz, nasze usta mówią z przepełnionego serca, nie ma problemu z modlitwą. Ale jest wielką pokusą odłożyć modlitwę na czas, gdy budzi się w nas uczucie do Boga i uważać, że każda modlitwa lub krok w stronę Boga w pozostałym czasie są nieszczere.
25 października 2020, opracował Michał Diemianiuk

Dwa słowa o VII Soborze Powszechnym

Po VI Soborze Powszechnym skończyły się herezje chrystologiczne, jednak pojawił się nowy problem, który miał podłoże w sporach chrystologicznych. Dotyczył oddawania czci obrazom.
24 października 2020, tłum. Justyna Pikutin

Egzaminy - oczekiwane i nieoczekiwane

Często słyszymy, że życie to szkoła. Czasami w życiu przychodzimy na lekcje chcąc czegoś się nauczyć, a okazuje się, że musimy już zdać egzamin.
23 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Miara łaski

To, jak myślimy o cierpieniu, zarówno własnym, jak i innych, prawdopodobnie bardziej wskazuje naturę naszego życia duchowego, niż nam się wydaje. Cierpienie, podobnie jak sam krzyż, może być zrozumiane tylko od wewnątrz. Zawiera największą z tajemnic.
22 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Zapomniane piękno ofiary

Kiedy składamy Chrystusowi w ofierze cokolwiek, kiedy poświęcamy cokolwiek dla naszych braci i sióstr - nawet nasze życie - nie tracimy niczego, co kiedykolwiek miało jakąkolwiek wartość.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|