14 kwietnia 2022, o. Stephen Powley (tłum. Gabriel Szymczak)

Ślady na śniegu

Czy kiedykolwiek po zamieci śnieżnej wybrałeś się na spacer? Pamiętam, jak dzień po takich opadach poszedłem z psem na spacer. Wędrowaliśmy po śniegu. Kiedy zacząłem robić ślady na śniegu, cieszyłem się, że przede mną nikt inny takich śladów jeszcze nie zostawił…
13 kwietnia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Niewygodny Kościół

Nadmierny nacisk na chrześcijaństwo „dobrego samopoczucia” jest szkodliwy dla naszego życia duchowego. Sam Chrystus nie prowadził wygodnego życia. Nie czuł się komfortowo, gdy został niesłusznie oskarżony, ani wtedy, gdy został uderzony, gdy był biczowany lub gdy został przybity do krzyża.
12 kwietnia 2022, św. Jan z Wałaamu

Nie wpadaj w przygnębienie…

Fragment z książki "Zdobyty płomień" starca Jana z Wałaamu.
11 kwietnia 2022, tłum. Jakub Oniszczuk

4 Księga Machabejska: Męczeństwo i rozum

Istnieją wyraźne i bezpośrednie znamiona kontynuacji pomiędzy pierwszą częścią tego tekstu a prawosławną literaturą monastyczną.
10 kwietnia 2022, o. Mariusz Synak

Czołg w składzie porcelany

Niniejszy tekst chciałbym poświęcić próbie przybliżenia mocno skomplikowanych zagadnień natury administracyjno-cerkiewnej za naszą wschodnią granicą – istnego przysłowiowego „składu porcelany”.
09 kwietnia 2022, tłum. Justyna Pikutin

Grzechy dobrowolne i mimowolne

Nasza dusza nie chce grzeszyć, ponieważ została stworzona przez Boga, stworzona na obraz i podobieństwo Boże. Jednak po upadku wszystkie dary dane nam przez Boga zostały rozdzielone, a naszą duszę pochłonęły namiętności.
08 kwietnia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Dlaczego Bóg nie niszczy piekła

Człowiek został stworzony przez Boga jako wolny. Jest kamieniem ze znanego paradoksu logicznego - stworzonym przez Boga, którego jednak Stwórca nie może podnieść. Serce ludzkie jest prawdopodobnie jedynym miejscem, w którym Pan ogranicza Swoją wszechmoc.
07 kwietnia 2022,

Żywoty Jana z Lykopolis, Hezychiusza Jerozolimskiego i Jana Pustelnika

Synaksarion. Żywoty świętych Cerkwi Prawosławnej spisane na Świętej Górze Atos przez Hieromnicha Makarego z monasteru Simonopetra.
07 kwietnia 2022, tłum. Stefan Dmitruk

Kazanie na dzień Zwiastowania Bogurodzicy

Raduj się, łaski pełna (Łk 1, 28).
06 kwietnia 2022, tłum. Nika Pawluczuk

Zwiastowanie

Fragment książki "Sens ikony" W. Łosskiego i L. Uspienskiego.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|