24 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Czym jest sukces

Co to jest sukces? Ilu z nas myśli, że sukces zależy od tego, co posiadamy, ile mamy? Duży dom lub dom na plaży; ładny, fantazyjny samochód lub wiele drogich samochodów - czy to oznaki sukcesu?
23 stycznia 2021, tłum. Justyna Pikutin

Dzieci na Liturgii II - cz. 4

Do cerkwi z dziećmi powyżej 5 roku życia
22 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Przyznać, że nienawidzimy

Jedną z wielu ironii losu prawosławnego chrześcijanina jest to, że z jednej strony uczymy się wyznawać razem ze św. Pawłem, że każdy z nas jest największym z grzeszników. A z drugiej strony, gniewamy się, wściekamy się aż do nienawiści na tych, którzy grzeszą publicznie.
21 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Sposób, w jaki chodzę

Dużo myślę o „sposobie chodzenia”. Często żartowałem z ludźmi, że kiedy znalazłem się w złym miejscu lub w kompromitującej sytuacji, winne były moje stopy. Cóż, gdyby moje stopy nie zaprowadziły mnie w to miejsce, to sam bym się naraził na szwank.
20 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Zepsuty świat - jak go (nie) zmienić

Nie wierzymy, że Bóg zbawia pośrodku pieca, tak jak ocalił troje świętych dzieci w Babilonie. Uważamy, że naszym zadaniem, naszym powołaniem od Boga jest ugaszenie ognia, stłumienie zła, uczynienie świata lepszym miejscem - lub ucieczka z grzesznego świata.
19 stycznia 2021, tłum. Michał Diemianiuk

Pouczenie na święto Objawienia Pańskiego

Okażmy posłuszeństwo Ojcu Niebieskiemu, Który dzisiaj wygłosił do nas ze świętej Ewangelii o najświętszym Swoim Synu: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie: Jego słuchajcie”
18 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Teofania, w której żyjemy

Żyjemy gdzieś pomiędzy Teofanią a Paschą. Nadeszła Pascha i nic nie może tego zmienić. Mogę uczestniczyć w Boskiej Liturgii i została mi dana pełna obietnica Paschy. Jestem w niebie i jem chleb aniołów. Ale na co dzień jestem dopiero co ochrzczonym.
17 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Życie godne Chrystusa

Czy ktokolwiek z nas może kiedykolwiek stwierdzić, że prowadzimy takie „godne” życie w Chrystusie? Czy ktokolwiek z nas wyzna, że nasza wiara jest wystarczająco silna i że naprawdę działamy jako dobrzy i wierni naśladowcy Jezusa Chrystusa?
16 stycznia 2021, tłum. Justyna Pikutin

Dzieci na Liturgii II - cz. 3

Do cerkwi z dziećmi w wieku 1-3 lat
15 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Mniejsze przykazania

Doświadczenie uczy nas, że miłość należy wyrażać w konkretnych działaniach. Miłość do Boga i do bliźniego nie mają znaczenia, jeśli są jedynie dobrymi uczuciami.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|