21 kwietnia 2022,

Żywoty Wadima, Atanazji i Krescenta

Synaksarion. Żywoty świętych Cerkwi Prawosławnej spisane na Świętej Górze Atos przez Hieromnicha Makarego z monasteru Simonopetra.
21 kwietnia 2022, Dominika Kovačević

Tajemnice Wielkiego Czwartku

Na chrześcijańskim Wschodzie mianem Tajemnic czy też Misteriów określamy Sakramenty, a zwłaszcza Eucharystię: „Święte Tajemnice”, „Boskie Tajemnice”. Wielki Czwartek w tradycji arabskiej nazywa się „Czwartkiem Tajemnic” – niewątpliwie ze względu na ustanowiony właśnie tego dnia sakrament Eucharystii, ale czy aby na pewno tylko dlatego?
21 kwietnia 2022, ks. dr Piotr Pietkiewicz

Eucharystyczne przeżywanie święta Zmartwychwstania Pańskiego

Jeżeli posiadalibyśmy właściwą wiarę w Zmartwychwstanie, to ta wiara powinna przejawiać się w naszym życiu eucharystycznym, a szczególnie wobec najbardziej zdawałoby się ważnego momentu – Eucharystii podczas świąt Wielkanocy. Potwierdzając swoją świadomość paschalną, wszyscy zebrani tej nocy podczas św. Liturgii powinni przystąpić do Eucharystii.
20 kwietnia 2022, Daniel Manzuki (tłum. Gabriel Szymczak)

Twarz Chrystusa na krzyżach prawosławnych

Mój znajomy powiedział kiedyś, że spokojny (choć czasem smutny) wyraz twarzy Chrystusa i Jego postawa, widoczne na większości prawosławnych krzyży – zwłaszcza tych dużych, używanych w Wielki Czwartek i Piątek – są nieco dziwne w porównaniu ze średniowiecznymi krzyżami, obecnymi w wielu miejscach Europy Zachodniej.
19 kwietnia 2022, św. Jan z Wałaamu

Listy o walce duchowej

Fragment z książki "Zdobyty płomień" starca Jana z Wałaamu.
18 kwietnia 2022, opr. Michał Diemianiuk

Biblioteczka: Wielki Tydzień

Zbiór artykułów z lat poprzednich.
18 kwietnia 2022, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Literatura pozabiblijna w Kościele prawosławnym

Pokazuje nam ona soczewkę teologiczną, przez którą apostołowie rozumieli objawienie, które przyszło w osobie Jezusa Chrystusa.
17 kwietnia 2022, św. Ambroży Mediolański (tłum. Michał Diemianiuk)

Słowo w Niedzielę Palmową

Święta Cerkiew, ta czuła matka nasza, nakazuje i nam, na wzór spotykających wtedy Jezusa Chrystusa, podścielić Mu na drodze szaty i obcinać gałązki drzew – ale w duchowy sposób
16 kwietnia 2022, metropolita Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Znaczenie Męki Pańskiej i Zmartwychwstania

Doświadczenie świętych pokazuje, że wydarzenia, które mają miejsce w ziemskiej Cerkwi, mają bezpośredni i harmonijny związek z niebiańską Cerkwią Bożą, Cerkwią aniołów i świętych. W tych wyjątkowych dniach jesteśmy wzywani do przyjęcia łaski i współuczestnictwa w wydarzeniach, które rozgrywają się na naszych oczach.
15 kwietnia 2022, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Przez krzyż nadeszła radość dla całego świata.

Radowanie się i promieniowanie radością Pana odzwierciedla to, kim jesteśmy i w co wierzymy. Radość ukazuje istotę naszej wiary. Bez radości nie zrozumiemy, kim jest Jezus Chrystus i co zrobił na świecie. Bez radości chrześcijaństwo jest religią bez łaski i mocy.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|