01 marca 2023,

Pycha

O nauce Ewagriusza z Pontu.
28 lutego 2023, ks. prot. Adam Sawicki

39 dni Wielkiego Postu

Bardzo często, przychodząc do spowiedzi, człowiek nie wie, co powiedzieć. Ma w głowie pustkę, nie umie wyznać swoich grzechów. Doskonale znam to z kapłańskiej praktyki. Dlaczego tak się dzieje? – Jest tak dlatego, że szatan idealnie zgaduje ludzkie skłonności…
27 lutego 2023, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Ofiarowanie kadzidła

Rytuał jest jednym z kilku sposobów interakcji człowieka z rzeczywistością.
26 lutego 2023, o. James Guirguis (tłum. Gabriel Szymczak)

Okazać prawdziwą miłość

Wyobraź sobie, że masz dostęp do Boga. Pojawił się w twoim pokoju, albo zadzwonił do ciebie przez telefon, albo zaczął do ciebie pisać. Wyobraź sobie możliwości! O co byśmy Go poprosili? O czym byśmy z Nim dyskutowali? Co by nam powiedział?
25 lutego 2023, metropolita Limassol Atanazy (tłum. Justyna Pikutin)

Post to miłosierdzie

Postowi zawsze towarzyszyła jałmużna. I z pewnością nie ogranicza się on wyłącznie do wstrzemięźliwości w jedzeniu. Zaczynamy od niej, gdyż jest ona niezbędna i ważna, ponieważ człowiek nie jest wyłącznie duchem, aby można było powiedzieć: "poszczę duchowo".
24 lutego 2023, o. Luke A. Veronis (tłum. Gabriel Szymczak)

Nasza wielkopostna podróż

Jako prawosławni przygotowujemy się do wejścia w najświętszy okres roku - Wielki Post. Dla każdego prawdziwego wierzącego ten okres to czas, w którym staramy się dołożyć dodatkowych starań w naszej duchowej walce i dyscyplinie.
23 lutego 2023, Gabriel Szymczak

Widział, że wszystko było dobre

Publikując teksty, dobieramy do nich zdjęcia – albo tematycznie powiązane z ich treścią lub główną myślą, albo takie „przyciągające oko”, by zachęcić czytelnika do wejścia na stronę. Dzisiaj jest odwrotnie – to zdjęcie, które widzicie przy tytule, zainspirowało tekst.
22 lutego 2023, o. Vasile Tudora (tłum. Gabriel Szymczak)

Jak w zwierciadle

Wielki Post jest przed nami, a gdy zaczynamy czyścić nasze lodówki z jedzenia, którym się do tej pory żywiliśmy, zaczynamy również znacznie głębsze czyszczenie naszej wewnętrznej istoty, aby przygotować swe dusze na radość ze Zmartwychwstania naszego Pana.
21 lutego 2023,

Próżna chwała

O nauce Ewagriusza z Pontu.
20 lutego 2023, o. Stephen De Young (tłum. Jakub Oniszczuk)

Bogacz, Łazarz, życie pozagrobowe i asceza

Istnieje wiele opowieści ze starożytnego świata, które dotyczą śmierci bogatego i biednego człowieka, a następnie objawienia ich przeciwnych losów w życiu pozagrobowym.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|