29 stycznia 2022, tłum. Justyna Pikutin

Mądrość z Góry Athos

Pouczenia Starca Józefa Hezychasty o miłości i gniewie
28 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Czym jest wiara

Wiara i zwątpienie niekoniecznie są przeciwieństwami; mogą współistnieć. Co ważniejsze, szczere zwątpienie nie jest przeszkodą w Bożych błogosławieństwach. O co chodzi w wierze? Czy wiara jest jak rzucanie monetą? Skok na głęboką i nieznaną wodę?
27 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Uczciwość wobec wszystkich

Pismo Święte nie jest nam dane jako forma propagandy. Gliniane stopy jego bohaterów, ich słabości i porażki odzwierciedlają życie każdego czytelnika. Nie jest to księga idealna. To uczciwa księga.
26 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Wiara, którą musimy odkryć

W promiennym świetle chwalebnego zmartwychwstania Jezusa ciemność zostaje pokonana, stworzenie odnawia się, rozczarowanie i rozpacz nie mają już ostatniego słowa, smutek zamienia się w radość, a śmierć traci swoje żądło. Jest nadzieja dla wszystkich, ponieważ nasz Bóg żyje!
25 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Czy jesteśmy inni niż pozostali?

Jesteśmy wezwani, by być solą ziemi, która nadaje smak otoczeniu. Jezus nazwał nas zaczynem, który zakwasza ciasto całego społeczeństwa. Jaki wnosimy w nie wkład?
24 stycznia 2022, tłum. Jakub Oniszczuk

Kto napisał Biblię i dlaczego ma to znaczenie?

W podręcznikach do Starego i Nowego Testamentu, w szczególności przy tym ostatnim, dużą część tekstu poświęca się teoriom na temat autorstwa różnych tekstów.
23 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Bóg jest z nami... i nic więcej się nie liczy

Bycie Boga z nami nie kończy się w niedzielę rano. Bierzemy tę świętość ze sobą i pozwalamy jej przenikać i prowadzić nas przez resztę tygodnia, rozświetlając nasze życie i życie ludzi wokół nas.
23 stycznia 2022, tłum. Stefan Dmitruk

Ostatnie porady przed spowiedzią i Świętą Eucharystią

W dniu wspomnienia św. Teofana Zatwornika (Rekluza), przedstawiamy 41. rozdział jego książki „Czym jest życie duchowe”.
22 stycznia 2022, tłum. Justyna Pikutin

Siła, jaką daje nam Chrystus

Jak niejednokrotnie mówił starzec Paisjusz, jesteśmy podobni do człowieka trzymającego na placach wór wypełniony starociami. Bóg przychodzi i próbuje wyrywać go z naszych rąk, byśmy go nie taszczyli, ale my go nie oddajemy. Chcemy trzymać go przy sobie i wszędzie, gdzie idziemy, taszczyć go ze sobą.
21 stycznia 2022, tłum. Gabriel Szymczak

Modlitwa Jezusowa a medytacja

Modlitwa Jezusowa jest poszukiwaniem Jezusa. Od samego początku poszukujemy właśnie Jego, jako konkretnej Osoby. Co więcej, wiemy, że On już tu jest, a naszym problemem jest niemożność odczucia Jego obecności.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|