17 października 2021, tłum. Nika Pawluczuk

Jak ważna jest codzienna refleksja duchowa

Bóg obdarzył nas niezwykłą umiejętnością – myśleniem. Nieprzypadkowo ojcowie nazywają człowieka „istotą rozumną”. Prawdziwym grzechem jest niekorzystanie z tej zdolności, postępowanie tak, jakbyśmy nie mieli jej wcale. Szczególnie, gdy żyjemy (lub staramy się żyć) jak chrześcijanie.
16 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

Najważniejsze narzędzia życia duchowego

Pozwól mówić swemu sumieniu. Możesz oszukać innych ludzi, cały świat, jednak nigdy nie zdołasz oszukać swego sumienia. Nigdy go nie drażnij i nie potępiaj. Pozwól mu mówić do ciebie. I koniecznie pogódź się i zaprzyjaźnij się z nim.
15 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Odnowiony umysł

W sercu prawosławnego chrześcijaństwa jest doświadczenie połączenia z Bogiem. Według wschodniego punktu widzenia, cały sens wiary chrześcijańskiej - cały sens ludzkiego życia - jest tym połączeniem, a ściślej komunią. Komunia z Bogiem jest tym, do czego zostaliśmy stworzeni.
14 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Trudy życia

Idąc na smutne wydarzenia, często wszyscy mówimy (mając najlepsze intencje) – i częściowo mamy rację – że taka jest wola Boża. Ale żeby być precyzyjnym, te słowa nie są do końca prawdziwe. Bóg nie chce, aby takie rzeczy się wydarzyły. Bóg ich nie błogosławi. Wie o nich, ale ich nie chce.
13 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Uzdrowienie serca

To serce, sam rdzeń naszej egzystencji, analizują Ojcowie, gdy patrzą na dzieło grzechu i odkupienia w naszym życiu. Duchowny słuchający spowiedzi z uwagą wsłuchuje się w stan serca (jeśli to możliwe), a nie tylko kategoryzuje i poddaje analizie prawnej to, co słyszy.
12 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Ascetyzm - twarzą ku słońcu

Mylącym aspektem naszego chrześcijańskiego wzrostu jest to, że czasami prawie w tym samym momencie możemy mieć pobożną myśl pełną miłości do Boga i bliźniego, a następnie myśl strasznie grzeszną i żenująco paskudną. Jak to możliwe?
11 października 2021, tłum. Jakub Oniszczuk

Uczennice Pana

W Nowym Przymierzu, jak wskazuje św. Paweł, zarówno mężczyźni, jak i kobiety są chrzczeni w Chrystusie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, stworzeni na Jego obraz, zyskują Jego podobieństwo. To jednak w żaden sposób nie znosi różnicy między mężczyznami i kobietami.
10 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Wiedza, która zbawia

Często posługuję się przykładem jazdy na rowerze jako obrazem poznawania Boga. Nauka jazdy nie sprawia trudności, jeśli nie masz nic przeciwko chwilowemu upadkowi. Jednak bez względu na to, ile lat jeździsz, nie możesz opisać komuś, skąd wiesz to, co wiesz.
09 października 2021, tłum. Justyna Pikutin

"W pokoju do Pana módlmy się"

Rozważania metropolity Limassol Atanazego o św. Liturgii - część IV
08 października 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Pokój w chaosie

Jedną z rzeczy, które o. Stephen De Young przypomina nam w swojej książce "Religia apostołów" jest to, że fundamentalnym triumfem Boga jest zwycięstwo nad chaosem, a przejawem chaosu jest śmierć.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|