30 lipca 2021, tłum. Justyna Pikutin

To, czego nie można dotknąć

Piotr Mamonow o miłości do bliźnich
29 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Czyim odbiciem będę?

Podczas niedawnej wędrówki zrobiłem to zdjęcie małej góry i zachmurzonego nieba odbitego w jeziorze. To piękna scena, ale jeśli przyjrzysz się tej fotografii, zauważysz, że w żadnym wypadku nie jest to idealne odbicie.
28 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Lęk - przyczyna i lekarstwo

Wiara chrześcijańska nie wątpi w istnienie lęku w życiu ludzi. Akceptuje go jako rzeczywistość i interpretuje. Lęk jest wytworem naszego Upadku w grzech, który otworzył bramy dla wszelkiego rodzaju lęku w naszym życiu, a zatem jest tragedią naszego czasu na ziemi.
27 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Monastycyzm jako żywe doświadczenie

Wywiad z biskupem Wiktorem (Kocabą) z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi o życiu i wyzwaniach mnicha
26 lipca 2021, tłum. Jakub Oniszczuk

Na temat interpretacji alegorycznej

Przez naszą kulturę zostaliśmy nauczeni, by czytając tekst próbować rozeznać, co oryginalny autor miał na myśli w kontekście historycznym, w którym słowa zostały pierwotnie napisane. Gdy odkładamy na bok nasze własne rozumienie interpretacji i zamiast tego próbujemy podążać za tym, co robili Ojcowie, odkrywamy jednak coś zupełnie innego.
25 lipca 2021, tłum. Justyna Pikutin

Imię świętego, które nosimy

Kiedy nadawane jest nam imię podczas Chrztu Świętego i zostajemy przyłączeni do społeczności ludzi wierzących, nie tylko stajemy się dziećmi ziemskiej Cerkwi Chrystusowej - ale poprzez świętego, którego imię otrzymujemy, stajemy się członkami społeczności świętych.
24 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Wołając o miłosierdzie

Kiedy czytam Ewangelię, zauważam coś interesującego. Nie ma takiej sytuacji, w której ktoś prosi Jezusa Chrystusa o miłosierdzie, a On go nie okazuje. Może się to wydawać dość oczywiste, ale jest to naprawdę bardzo fundamentalna kwestia.
23 lipca 2021, tłum. Justyna Pikutin

O aniołach i człowieku bez nóg

Ciąg dalszy rozważań Piotra Mamonowa
22 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Prawdziwe znaczenie niezależności

Niezależność według świata to bycie „wolnym”, ćwiczenie wolnej woli w spełnianiu własnych pragnień. Świętujemy naszą niezależność i zdolność do dążenia do szczęścia. To nasza zdolność do kierowania własnym życiem i wyboru sposobu, w jaki będziemy żyć.
21 lipca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Iść za przykładem świętych

Czym jest świętość? To niekoniecznie zapach kadzidła. Niekoniecznie noszenie strojów i symboli religijnych. Świętość to czyste serce wypełnione łaską Ducha Świętego.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|