07 marca 2021, Gabriel Szymczak

Odkryłem prawosławie - cz. 2

Czy łatwo jest komuś ‘obcemu’ wejść do Cerkwi prawosławnej w Polsce? – i tak, i nie. Tak, bo drzwi stoją otworem przed każdym gotowym do rozpoczęcia tej podróży przez życie. Nie, bo dla ludzi spoza "wschodniego kręgu kulturowego" wiele kwestii jest trudnych, a może i nie do pokonania.
07 marca 2021, tłum. Michał Diemianiuk

Z myśli świętego biskupa Teofana Zatwornika

Zapraszamy do lektury kolejnej z cyklu myśli, na niedzielę mięsopustną, o Sądzie Ostatecznym
06 marca 2021, Gabriel Szymczak

Odkryłem prawosławie - cz. 1

Stop. Tytuł jest mylący. Powinienem napisać, że odkrywam prawosławie, to proces cały czas trwający, dynamiczny i biorąc pod uwagę bogactwo myśli prawosławnej - nie wiem, czy kiedyś się w ogóle zakończy.
06 marca 2021, tłum. Michał Diemianiuk

Z myśli świętego biskupa Teofana Zatwornika

Zapraszamy do lektury kolejnej z cyklu myśli, na mięsopustną sobotę rodzicielską
05 marca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Przygotowanie do wielkiej podróży

Gdy ostry brzeg zimy przecina luty i początek marca długimi cieniami i zimnymi nocami, prawosławni wiedzą, że ta pora roku jest zwiastunem Wielkiego Postu, tej uroczystej i pięknej 40-dniowej podróży ku śmierci i zmartwychwstaniu naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.
04 marca 2021, tłum. Justyna Pikutin

Język wieczności

Przypowieść o relacji z Bogiem.
03 marca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Duchowe pochodzenie, natura i znaczenie obecnej pandemii - cz. 4

Na poziomie duchowym choroba, cierpienie i śmierć pozostają złem przez swoje pierwsze pochodzenie (grzech), ale można do nich podejść i doświadczyć duchowo w konstruktywny sposób, dzięki czemu mogą stać się dobrem - ale tylko duchowym.
02 marca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Cztery etapy prawosławnego życia

W eseju C.S. Lewisa „Jeśli chodzi o rowery…” znajduje się użyteczna ilustracja czterech etapów, które napotykamy w życiu: Obojętności, Oczarowania, Rozczarowania i Ponownego Oczarowania. Prawie we wszystkim, co nas interesuje, przechodzimy przynajmniej przez niektóre z nich.
01 marca 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Duchowe pochodzenie, natura i znaczenie obecnej pandemii - cz. 3

Choroba rodzi szereg pytań, przed którymi nikt nie może uciec: dlaczego? Dlaczego ja? Dlaczego teraz? Jak długo? Kim mam się stać? Te pytania są bardzo często rodzajem ukrzyżowania.
28 lutego 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Ojcowski uścisk

Jest takie czteroliterowe słowo, na które się wzdrygam, gdy moje dziecko je wypowiada ... to właśnie słowo niszczy niewinność ludzkości. Niestety, jest to również jedno z pierwszych słów, których uczymy się jako dzieci: "moje".
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|