21 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Sposób, w jaki chodzę

Dużo myślę o „sposobie chodzenia”. Często żartowałem z ludźmi, że kiedy znalazłem się w złym miejscu lub w kompromitującej sytuacji, winne były moje stopy. Cóż, gdyby moje stopy nie zaprowadziły mnie w to miejsce, to sam bym się naraził na szwank.
20 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Zepsuty świat - jak go (nie) zmienić

Nie wierzymy, że Bóg zbawia pośrodku pieca, tak jak ocalił troje świętych dzieci w Babilonie. Uważamy, że naszym zadaniem, naszym powołaniem od Boga jest ugaszenie ognia, stłumienie zła, uczynienie świata lepszym miejscem - lub ucieczka z grzesznego świata.
19 stycznia 2021, tłum. Michał Diemianiuk

Pouczenie na święto Objawienia Pańskiego

Okażmy posłuszeństwo Ojcu Niebieskiemu, Który dzisiaj wygłosił do nas ze świętej Ewangelii o najświętszym Swoim Synu: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie: Jego słuchajcie”
18 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Teofania, w której żyjemy

Żyjemy gdzieś pomiędzy Teofanią a Paschą. Nadeszła Pascha i nic nie może tego zmienić. Mogę uczestniczyć w Boskiej Liturgii i została mi dana pełna obietnica Paschy. Jestem w niebie i jem chleb aniołów. Ale na co dzień jestem dopiero co ochrzczonym.
17 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Życie godne Chrystusa

Czy ktokolwiek z nas może kiedykolwiek stwierdzić, że prowadzimy takie „godne” życie w Chrystusie? Czy ktokolwiek z nas wyzna, że nasza wiara jest wystarczająco silna i że naprawdę działamy jako dobrzy i wierni naśladowcy Jezusa Chrystusa?
16 stycznia 2021, tłum. Justyna Pikutin

Dzieci na Liturgii II - cz. 3

Do cerkwi z dziećmi w wieku 1-3 lat
15 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Mniejsze przykazania

Doświadczenie uczy nas, że miłość należy wyrażać w konkretnych działaniach. Miłość do Boga i do bliźniego nie mają znaczenia, jeśli są jedynie dobrymi uczuciami.
14 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Lekcja COVID

Jeśli rozumiemy i poważnie traktujemy nasze duchowe dobro, i naprawdę pragniemy przede wszystkim Królestwa Niebieskiego, wtedy zdamy sobie sprawę, że istnieje wiele innych wirusów, nawet bardziej niebezpiecznych niż koronawirus.
13 stycznia 2021, tłum. Justyna Pikutin

Krzyżyk dla taty

Lenka biegła nie czując pod sobą nóg. “Żeby tylko cerkiew nie była zamknięta, żeby tylko nie była zamknięta” - powtarzała w myślach. Cerkiew była otwarta...
12 stycznia 2021, tłum. Gabriel Szymczak

Raj ponownie otwarty

Według hymnów Kościoła prawosławnego, które głoszą doktrynę Kościoła, Wcielenie Chrystusa, Życie, Śmierć, Zmartwychwstanie i Jego Wniebowstąpienie otworzyły na nowo raj: „ognisty miecz cofa się i cherubiny odstępują od drzewa życia”.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|