19 października 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Modlitwa Jezusowa

Modlitwa Jezusowa to dobry towarzysz: przyjazny, zawsze pod ręką i bardzo osoblisty, pomimo monotonnych powtórzeń. Gdy stanie się nawykiem, podczas radości i smutku, ożywia ona duszę, jest zawsze gotową odpowiedzią na każde wezwanie Boga.
18 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Trudna ścieżka do pokoju

Dzisiejsza Ewangelia przypomina, że wartości i zachowania chrześcijanina, syna lub córki Boga, muszą drastycznie różnić się od wartości i zachowań otaczającego nas świata. Zostaliśmy powołani do bycia w nim obcymi.
17 października 2020, Gerontikon

Gerontikon: Symbolika szat liturgicznych biskupa

Jakie szaty do sprawowania Liturgii zakłada prawosławny biskup? Jaka jest ich symbolika? Jak odróżnić biskupa od diakona i kapłana?
17 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Zmaganie z modlitwą

O modlitwie łatwiej jest mówić niż ją praktykować. Jednym z głównych powodów, dla których zmagamy się z modlitwą, jest to, że oczekujemy od niej innego doświadczenia niż to, które faktycznie w większości przypadków otrzymujemy.
16 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Recepta na duchowy sukces - cz. 2

Przerażające jest patrzeć na krzyż i myśleć, że jakoś na nim będziemy wisieć. To, czego nie znamy, to radość, satysfakcja, nagroda zjednoczenia z Bogiem i przebywania w Jego obecności, także już w tym życiu - dzięki zamieszkaniu w nas łaski Ducha Świętego
15 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Recepta na duchowy sukces - cz. 1

O tej porze roku skupiamy się na rzeczywistości, którą dał nam Chrystus - jeśli mamy iść za Nim, jeśli chcemy być jednym z Jego naśladowców, jeśli chcemy nazywać się chrześcijanami, musimy zaprzeć się siebie.
14 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Reakcja na Ewangelię

Nauczanie Ewangelii Pana Jezusa Chrystusa nie jest czymś nudnym ani przyziemnym. To coś potężnego i życiodajnego. Powinniśmy reagować na jej słowa, gdyż jest ona dynamiczna, wypełniona duchem i potężna.
13 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Żyć według Złotej Reguły

„Czyń innym to, co chcesz, aby czynili tobie”. Złota Reguła. Jezus właściwie powiedział, że ta reguła podsumowuje prawo i proroków. Oto duch naszej wiary prawosławnej. Traktowanie innych tak, jak sami chcemy być traktowani.
12 października 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Modlitwa nieusłyszana, część II

Nasze modlitewne życie jest jednocześnie walką przeciwko wszystkiemu, co nie jest Chrystusowe. Przygotowujemy grunt pod modlitwę za każdym razem, gdy odrzucamy coś, co nie jest Chrystusowe, co jest niegodne Go.
11 października 2020, tłum. Justyna Pikutin

Człowiek bez miłości jest martwy - cz. 2

Droga do Boga powadzi przez relacje z innym człowiekiem. Nie można zbliżyć się do Boga, jeśli twoje relacje z bliźnim zostały zerwane. Dzisiaj ta ogromna prawda została zaniedbana, skażona i zapomniana.
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|