Dzień św. ap. i ew. Jana Teologa

oprac. Adrian Kazimiruk, 23 maja 2017

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii poświęconej tegorocznym uroczystościom święta ap. i ew. Jana Teologa w Nowoberezowie.

Autorem zdjęć jest: Adrian Kazimiruk


Dnia 21 maja Cerkiew prawosławna wspomina liturgicznie pamięć św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Dzień ten jest uroczyście obchodzony przez parafię w Nowoberezowie, gdyż św. Jan jest patronem starszej, (zbudowanej w 1771 r.) jednej z dwóch świątyń znajdujących się w miejscowości.

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce w przeddzień święta parafialnego o godzinie 18.00. Nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył proboszcz parafii ks. prot. Jan Kazimiruk. W dzień święta obchody rozpoczęły się o godzinie 8.30 Akatystem ku czci patrona świątyni, po którym wierni wraz z proboszczem oraz towarzyszącym mu duchowieństwiem udali się do studni na uroczyste poświęcenie wody. Świętą Liturgię celebrował ks. mitrat Aleksander Surel w asyście dziesięciu kapłanów.

Podczas Świętej Liturgii homilię wygłosił ks. Walery Piotrowski. W słowie do wiernych podkreślał aktualność ewangelii w dzisiejszym zdemoralizowanym świecie, oraz istotną rolę pracy z najmłodszymi, gdyż to oni w przyszłości będą fundamentem prawosławia.

Śpiew podczas uroczystości, wykonywany przez chór parafialny pod dyrekcją Walentyny Radczuk, nadał obchodom charakter mistyczny oraz duchowej zadumy.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii wszyscy kapłani wraz z wiernymi uczestniczyli w uroczystej procesji dookoła świątyni.

Ks. mitrat Aleksander Surel w imieniu przybyłego duchowieństwa podziękował proboszczowi parafii za trud, który ten niesie w codziennym życiu oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wielu lat pełnych Bożej miłości i pomocy, gdyż proboszcz tego dnia obchodził imieniny.

Na koniec uroczystości ks. prot. Jan Kazimiruk podziękował przybyłemu duchowieństwu, przedstawicielom władz oraz wiernym, za przybycie i uczestnictwo w uroczystościach.

Autorem tekstu jest: ks. Ignacy Szwec

Więcej zdjęć