Aktualności

30 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Dlaczego Bóg poddaje nas próbom?

Jednostka pomiaru wiary nie została jeszcze wynaleziona, ale od jej wartości zależy stopień i charakter bliskości człowieka z Bogiem.
29 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Kościół to dziś kluczowa instytucja

Chrześcijaństwo jest wiarą wspólnotową, która wymaga od swoich wyznawców aktywnego zaangażowania. Kult w Kościele ma charakter wspólnotowy, a samo zbawienie jest aktem zbiorowym, wymagającym interakcji z innymi.
28 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Każdego dnia żyć w Chrystusie

W dzisiejszych czasach zapominamy, dlaczego tu jesteśmy. Nie żyjemy, aby wypełnić hedonistyczne pragnienia, które zalały nowe pokolenia ludzi. Jesteśmy grzeszną solą ziemi, która krok po kroku musi próbować wzrastać w Chrystusie i życiu.
27 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Wieczna szczęśliwość czy niedola

Łatwiej jest zrozumieć, co naprawdę uszczęśliwia człowieka i pozwala mu upodobnić się do Boga, niż co szkodzi i pozbawia pełni życia wiecznego.
26 października 2020, Anna Radziukiewicz

W listopadowym wydaniu Przeglądu Prawosławnego

Przegląd nowego numeru.
26 października 2020, tłum. Joachim Jelisiejew

Modlitwa codzienna

Gdy jesteśmy we właściwym nastroju, gdy serce pełne jest uwielbienia, gdy, jak mówi św. Łukasz, nasze usta mówią z przepełnionego serca, nie ma problemu z modlitwą. Ale jest wielką pokusą odłożyć modlitwę na czas, gdy budzi się w nas uczucie do Boga i uważać, że każda modlitwa lub krok w stronę Boga w pozostałym czasie są nieszczere.
25 października 2020, opracował Michał Diemianiuk

Dwa słowa o VII Soborze Powszechnym

Po VI Soborze Powszechnym skończyły się herezje chrystologiczne, jednak pojawił się nowy problem, który miał podłoże w sporach chrystologicznych. Dotyczył oddawania czci obrazom.
24 października 2020, ks. Jerzy Łukaszewicz

Lubelskiej Ikony Matki Bożej – Całonocne Czuwanie

Od dziesięcioleci w ostatnią niedzielę października w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego oddawana jest cześć Lubelskiej Ikonie Bogarodzicy
24 października 2020, tłum. Justyna Pikutin

Egzaminy - oczekiwane i nieoczekiwane

Często słyszymy, że życie to szkoła. Czasami w życiu przychodzimy na lekcje chcąc czegoś się nauczyć, a okazuje się, że musimy już zdać egzamin.
23 października 2020, tłum. Gabriel Szymczak

Miara łaski

To, jak myślimy o cierpieniu, zarówno własnym, jak i innych, prawdopodobnie bardziej wskazuje naturę naszego życia duchowego, niż nam się wydaje. Cierpienie, podobnie jak sam krzyż, może być zrozumiane tylko od wewnątrz. Zawiera największą z tajemnic.
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|