Aktualności

07 marca 2016, Dominika Kovačević

Moskwa: Cerkiew organizuje kurs języka migowego

W 2014 roku w Cerkwi rosyjskiej powołano do istnienia departament ds. duszpasterstwa osób niesłyszących i niedosłyszących. Do realizacji inicjatywy dołączyła jedna z moskiewskich parafii.
07 marca 2016, Natalia Walicka

Tydzień seropustny

Ostatni tydzień przed Wielkim Postem nazywany jest seropustnym. W tym czasie Cerkiew wprowadza wiernych w okres przygotowawczy.
06 marca 2016, tłum. Anna Kindziuk

12 powodów, dla których zostałem/pozostaję prawosławnym cz. 1

Tekst, który "rodowitym" prawosławnym pomaga docenić skarb wiary, jaki otrzymali, konwertytom przypomnieć, dlaczego taką drogę wybrali, zaś osobom zainteresowanym Cerkwią przedstawić Jej prawdziwość i unikalność.
06 marca 2016,

Gorzów Wielkopolski: Tydzień modlitw za jedność chrześcijan

W drugiej połowie stycznia w całym kraju w ramach "Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan" miało miejsce szereg spotkań ekumenicznych. Przedstawiciele różnych wyznań razem modlili się słowami pozostawionymi przez Jezusa: „aby wszyscy stanowili jedno” (J 17,21). Podczas spotkań na terenie gorzowskiej parafii Cerkiew reprezentował ks. Jarosław Szmajda.
05 marca 2016, o. Marek Ławreszuk

Rozdziały Marka: Sobota Dusz

W kalendarzu cerkiewnym możemy odnaleźć szczególne dni modlitwy za zmarłych. To czas wspólnej modlitwy za tych członków Cerkwi, którzy odeszli do życia wiecznego. Nabożeństwa tych dni są wyjątkowe i nie ograniczają się, jak można byłoby przypuszczać, wyłącznie do panichid.
04 marca 2016, Dominika Kovačević

Patriarcha jerozolimski w monasterze Dibbin (Jordania)

Patriarsza wizyta w Dibbin załagodziła konflikt pomiędzy Grekami i Arabami w Cerkwi jerozolimskiej.
04 marca 2016, ks. Dawid Brewczyk

Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. Andrzeja Bierezowca

28 lutego w parafii Św. Ducha na białostockim Antoniuku odbyła się uroczysta Boska Liturgia z okazji 50-lecia święceń kapłańskich ks. mitrata Andrzeja Bierezowca.
04 marca 2016, Dominika Kovačević

Sofia: pierwsze wspomnienie św. arcybiskupa Serafina (Sobolewa)

Miesiąc temu wspólna komisja bułgarsko-rosyjska ogłosiła arcybiskupa Serafina (Sobolewa) świętym. 25 i 26 lutego w Sofii - mieście, w którym działał i został pochowany - odbyły się pierwsze uroczystości ku jego czci.
04 marca 2016, Anna Czerewacka

Ksiądz Henryk Paprocki uhonorowany Nagrodą im. ks. Romana Indrzejczyka

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka jest przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim osobom konsekrowanym za rozwój dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Tegorocznym laureatem został ks. Henryk Paprocki, duchowny prawosławny, wykładowca Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
03 marca 2016, Dominika Kovačević

Intronizacja antiocheńskiego metropolity Wielkiej Brytanii i Irlandii

27 lutego w Londynie intronizowano pierwszego antiocheńskiego metropolitę Wielkiej Brytanii i Irlandii. Został nim pochodzący z Syrii władyka Sylwan (Unur).
|<  <<  <  564  565  566  567  568  569  570  571  572  573  574    >  >|