Wydarzenia

Ogłoszenia

Aktualności

16 marca 2016, Karion Szeszko

O modlitwie świętego Efrema Syryjczyka

Wśród wielu wielkopostnych modlitw i hymnów na szczególną uwagę zasługuje modlitwa św. Efrema Syryjczyka. Kazanie na jej temat wygłosił w XIX w. Nikanor, metropolita nowogrodzki i petersburski.
16 marca 2016, Daniel Grygiewicz

O Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów

Liturgią Uprzednio Poświęconych Darów nazywamy nabożeństwo, podczas którego wierni przyjmują Święte Dary - Ciało i Krew Chrystusa poświęcone wcześniej w trakcie pełnej Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego lub św. Jana Złotoustego.
14 marca 2016, ks. Doroteusz Sawicki

X Zjazd Gnieźnieński

Metropolita Sawa i arcybiskup Jeremiasz byli gośćmi na X Zjeździe Gnieźnieńskim zorganizowanym w dniach 11-13 marca 2016 r. w Gnieźnie przez Katolicką Metropolię Gnieźnieńską.
14 marca 2016, Katarzyna Jaworowska

Ihumen Mojżesz (Klebus) zginął w wypadku samochodowym - uaktualnienie

Dnia 14 marca br. w wypadku samochodowym zginął ihumen Mojżesz. Od 2008 roku należał do wspólnoty braci domu zakonnego w Wysowej Zdrój. Przez ponad rok pełnił posłuszanije opiekuna przy chorym Arcybiskupie Adamie.
14 marca 2016, Katarzyna Jaworowska

Kanon św. Andrzeja z Krety

Przez najbliższe cztery dni w cerkwiach czytany będzie Wielki Kanon Pokutny autorstwa św. Andrzeja z Krety. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem kanonu w języku polskim.
13 marca 2016, Dominika Kovačević

Rozpoczęto budowę prawosławnego gimnazjum w Bijeljinie (Bośnia)

W miasteczku Bijeljina powstanie jedna z pierwszych prawosławny szkół w Bośni. Ósmego marca odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę gimnazjum
13 marca 2016, Natalia Walicka

Słowo na Niedzielę Seropustną św. Jana z Kronsztadu

Dzisiejsza niedziela w Cerkwi prawosławnej nazywana jest Niedzielą Przebaczenia Win - od dobrego i pobożnego zwyczaju wzajemnego proszenia o wybaczenie grzechów przed Wielkim Postem i rekolekcjami. Zwyczaj ten przybrał na sile od przykazania Zbawiciela zapowiadającego w dzisiejszym czytaniu ewangelicznym, abyśmy wzajemnie prosili o wybaczanie swoich grzechów, jeśli chcemy, żeby i nam wybaczył grzechy Ojciec Niebieski, Którego my niezliczoną ilość razy przygnębiamy i obrażamy każdego dnia i w każdym czasie.
13 marca 2016, Aneta Turowska

Wielkopostny kalendarz żywieniowy

Trwający w tym roku od 14 marca do 30 kwietnia Wielki Post tradycyjnie wprowadza w naszym codziennym jadłospisie duże zmiany. Powinniśmy prowadzić zmagania duchowe na wzór Zbawiciela, który udał się na pustynię, gdzie czterdzieści dni i nocy, kuszony przez diabła, nic nie jadł. W ten sposób Chrystus rozpoczął dzieło naszego zbawienia.
12 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević

Uzdrowienie ludzkiego egoizmu – metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) na Niedzielę Przebaczenia Win

Post to nie zasady ani pusta praktyka religijna. Post to lek na największe ludzkie choroby – egoizm i pychę, które doprowadziły do upadku pierwszego człowieka. Cerkiew wspomina ten upadek w dzień, który zarazem jest ostatnim dniem przed Wielkim Postem. Właśnie o tym mówi metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi) w swoim kazaniu na Niedzielę Wygnania Prarodziców z Raju (inaczej Przebaczenia Win), zaznaczając przy tym, że post to nieodzowny element życia cerkiewnego, nawet – a tak naprawdę szczególnie – w dzisiejszych czasach.
12 marca 2016, Dominika Kovačević

Inicjatywa „Anti” – Patriarchat Antiocheński na rzecz kobiet

Jedną z najbardziej cierpiących grup społecznych w Syrii są obecnie kobiety. Stąd też organizacja charytatywna Patriarchatu Antiocheńskiego podjęła decyzję, by świecki „Dzień Kobiet” obchodzony 8 marca na całym świecie wykorzystać do propagowania idei pomocy kobietom – aktywizacji zawodowej, ochrony, uświadomienia własnej wartości itd. Akcję nazwano „Anti”, od arabskiej żeńskiej formy „Ty”.
|<  <<  <  433  434  435  436  437  438  439  440  441  442  443    >  >|