Wydarzenia
- 24-26.03.2023
Gowienija Wielkopostne BMP DBG 2023 /Zwierki - Supraśl/ - 30.03.2023, g. 18:00
Wykład prof. Naumowa: O aktualności akatystów. /Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej/ - 01.04.2023, g. 13:00
Wielkopostne rekolekcje prawosławnego środowiska akademickiego /Białystok, Wzgórze Świętej Magdaleny/ - 05.04.2023, g. 17:00
Spotkanie dla osób uzależnionych od alkoholu /Białystok, katedra św. Mikołaja / CKP w Białymstoku/
Ogłoszenia
Aktualności
20 marca 2016, Dominika Kovačević
USA: otwarcie prawosławnego domu pomocy dla kobiet
Organizacja ZOE (z greckiego „życie”) pomaga kobietom w trudnej sytuacji, zwłaszcza będącym w ciąży. W tym miesiącu wreszcie doczekała się otwarcia własnej siedziby.
20 marca 2016, oprac. K. Draniewicz
Wstawienniczka za grzesznych
Nazwa Ikony Matki Bożej Wstawienniczka za grzesznych (Sporucznica gresznych) pochodzi od zachowanego na niej napisu. Rozpoczyna się on słowami: "Ja jestem Wstawienniczką za grzesznych przed Synem Moim...". Święto tej Ikony obchodzone jest 7/20 marca i 29 maja/11 czerwca.
19 marca 2016, tłum. Dominika Kovačević
Prawosławie poprzez przeszłość wkraczające w przyszłość – metropolita Paweł na Niedzielę Tryumfu Ortodoksji
Prawosławie to żywa Tradycja, a wyznawanie go oznacza przekazywanie tej wiary słowem i czynem, nie patrząc na mogące przyjść nieprzyjemne konsekwencje. Autor tego kazania, metropolita Aleppo Paweł (Jazidżi), zaświadczył swoim życiem, że wypełnia tę misję powierzoną każdemu prawosławnemu chrześcijaninowi: głosił Prawosławie słowem (wiele publikacji), czynem (działalność w diecezji) i przyjął cierpienie prawie trzy lata temu porwany przez islamskich rebeliantów.
19 marca 2016, o. Oliver Subotić
Współczesny ikonoklazm
Człowiek, który nie ma prawidłowego wyobrażenia ikony, nie ma prawidłowego obrazu siebie, ponieważ sam jest ikoną Boga, stworzoną na jego obraz i podobieństwo - o współczesnym ikonoklazmie opowiada o. Oliver Subotić.
19 marca 2016, tłum. Anna Kindziuk
12 powodów, dla których zostałem/pozostaję prawosławnym cz. 2
Druga część tekstu, który "rodowitym" prawosławnym pomaga docenić skarb wiary, jaki otrzymali, konwertytom przypomnieć, dlaczego taką drogę wybrali, zaś osobom zainteresowanym Cerkwią przedstawić Jej prawdziwość i unikalność.
19 marca 2016, oprac. Katarzyna Jaworowska
Dzień pamięci wlk. męcz. Teodora Tyrona
W sobotę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu Cerkiew w szczególny sposób wspomina pamięć wielkiego męczennika Teodora Tyrona. Zgodnie z tradycją na cześć tego świętego w cerkwiach święci się koliwo.
18 marca 2016, diakon Wiaczesław Perek
Uroczystości pogrzebowe ihumena Mojżesza (Klebusa)
17 marca w cerkwi pw. św. Eufrozyny Połockiej, znajdującej się na cmentarzu parafii katedralnej w Białymstoku, odbyły się uroczystości pogrzebowe ihumena Mojżesza – mnicha domu zakonnego Opieki Matki Bożej w Wysowej w diecezji przemysko-nowosądeckiej.
18 marca 2016, Katarzyna Draniewicz
Ku czci Ikony Matki Bożej Wychowanie (Wospitanije)
Tylko raz w roku wypada taki dzień, kiedy szczególnie czci się Ikonę Matki Bożej, która otrzymała nazwę Wychowanie (Wospitanije), dlatego że modlący się przed nią otrzymują pomoc w wychowaniu dzieci. Dzięki licznym cudom Ikona Bogurodzicy stała się sławna w całej Rosji.
17 marca 2016, o. Aleksander Mień
O tym, jak spędzić czas Wielkiego Postu
Okres Wielkiego Postu w Cerkwi jest po to, abyśmy mogli zebrać myśli, skoncentrować się i przygotować do powitania paschalnych dni.
16 marca 2016, Karion Szeszko
O modlitwie świętego Efrema Syryjczyka
Wśród wielu wielkopostnych modlitw i hymnów na szczególną uwagę zasługuje modlitwa św. Efrema Syryjczyka. Kazanie na jej temat wygłosił w XIX w. Nikanor, metropolita nowogrodzki i petersburski.