Aktualności

25 listopada 2016, Ks. Igor Popowicz

Święto parafialne w Przemkowie

Dzień 21 listopada, św. Archanioła Michała zgromadził w Przemkowie, jak w każdym roku, grono wiernych, duchowieństwa i zaproszonych gości. Parafialne święto stało się okazją do przedstawienia nowych ikon dwunastu świąt przeznaczonych do ikonostasu.
24 listopada 2016, ks. Jarosław Antosiuk

Kraków: wizytacja kanoniczna arcybiskupa Szymona

W dniach 19-20 listopada krakowską parafię wizytował arcybiskup Szymon, ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej. Przyjazd hierarchy był okazją do wyświęcenia ikon powstałych w ramach kursu ikonograficznego prowadzonego przy krakowskiej parafii.
24 listopada 2016, ks. prot. Michał Cuchaj

Uroczystości ku czci ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby w Terespolu

Społeczności Podlasia, jak też innych regionów Polski, znana jest moc i okoliczność wydzielania wonnej mirry przez ikonę Matki Bożej Skoroposłusznicy w Terespolu. Ikona zaczęła wydzielać mirrę w domu jednego z parafian, a następnie została przeniesiona do cerkwi św. Apostoła Jana Teologa. Po raz kolejny 22 listopada, w dzień liturgicznego wspomnienia święta Ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby” w Terespolu miały miejsce uroczystości liturgiczne.
24 listopada 2016, tłum. Dominika Kovačević

Przygotowując się do Bożego Narodzenia – „Cóż przyniesiemy Tobie, Chryste?”

Przedstawiamy Państwu tekst autorstwa matuszki Stefanie Yazge – ważnej działaczki Cerkwi antiocheńskiej w USA, autorki szeregu prawosławnych publikacji. To osoba wysoko wykształcona pod względem teologicznym i sztuki, przez lata była również wykładowcą akademickim. Artykuł mówi o tym, jaka jest istota przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
24 listopada 2016, Dominika Kovačević

Indie: otwarcie szpitala onkologicznego św. Grzegorza

23 listopada katolikos Indii Paweł II i patriarcha Etiopii Maciej poświęcili nową placówkę medyczną, która powstała z inicjatywy Cerkwi malankarskiej.
23 listopada 2016, tłum. Karion Szeszko

Chroni i kocha

Przedstawiamy kolejny fragment z cyklu czytań na każdy dzień: "Każdy dzień prezentem od Boga".
22 listopada 2016, ks. protodiakon Marek Waszczuk

Kodeń: Uroczystości ku czci św. Archanioła Michała

Od początku istnienia Sapiehowego Grodu Kodeń społeczność prawosławna rokrocznie uroczyście świętuje dzień Świętego Arcystratega Archanioła Michała. W herbie miejscowości Kodeń postać św. Archanioła Michała również widnieje już ponad 500 lat.
22 listopada 2016, Ks. Andrzej Busłowski

Konkurs recytatorski prawosławnej poezji religijnej

Już po raz 12. w Hajnowskim Domu Kultury z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski, odbył się Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej. W konkursie wzięło udział 150 uczniów.
21 listopada 2016, ks. Jerzy Łukaszewicz

Nagrody w lubelskiej katedrze pw. Przemienienia Pańskiego

W niedzielę, 20 listopada, w katedralnej cerkwi w Lublinie po zakończonej Boskiej Liturgii miał miejsce szczególny akt dziękczynienia.
21 listopada 2016, tłum. Dominika Kovačević

Wprowadzenie Bogurodzicy na greckiej wsi – kilka słów o świątecznych zwyczajach

Dzisiaj w Grecji, tak jak i wielu innych miejscach na całym świecie, włącznie z częścią wiernych w Polsce, prawosławni obchodzą jedno z dwunastu wielkich świąt cerkiewnych: Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni. Na greckiej wsi, ze względu na inny klimat, święto to ma specyficzny charakter, bardzo różny od tego znanego nam w Polsce.
|<  <<  <  373  374  375  376  377  378  379  380  381  382  383    >  >>  >|