Aktualności

02 marca 2024, Gabriel Szymczak

Dolina cienia śmierci

Jeśli nawet pójdę pośród cienia śmierci, nie ulęknę się zła, albowiem Ty jesteś ze mną (Ps 22, 4). Psalmista podąża doliną pełną ciemności, jednak nie ogarnia go przygnębienie. Wie, że Bóg jest przy nim, że roztacza nad nim opiekę, prowadzi go ku Swemu domowi i na specjalnie przygotowaną dla niego ucztę.
01 marca 2024, ks. Mariusz Synak

„Nie mogłem milczeć!”

Cykl podcastów poświęconych życiowym perypetiom i martyrologii św. Łukasza Wojno-Jasienieckiego, arcybiskupa symferopolskiego i krymskiego, profesora medycyny
01 marca 2024, o. Themistoklis Mourtzanos (tłum. Gabriel Szymczak)

Cud, nadzieja i miłość

Dlaczego ludzie szukają w swoim życiu cudów, aby uwierzyć? Czy tylko działanie naszego rozumu każe nam wątpić w to, o czym wszyscy zasadniczo wiemy, że jest prawdą, czyli w obecność Boga? Czy jest to presja wywierana przez nasze otoczenie, zwłaszcza przez osoby, którym ufamy i które mają na nas wpływ?
29 lutego 2024,

2 minuty z Ojcami: młyn wodny

To od młynarza zależy, czy młyn mełł będzie pszenicę, jęczmień lub kąkol - abba Mojżesz.
28 lutego 2024, św. mnich Ambroży z Optiny, tłum. M. Diemianiuk

List 60. Całkowicie unikaj tego, co narusza pokój duchowy

Zapraszamy do lektury wybranych listów św. Ambrożego z Optiny do świeckich osób
27 lutego 2024,

2 minuty z Ojcami: Nieśmiertelność duszy

Nikt, chociażby i tysiąc razy nazywał siebie chrześcijaninem, nie wysławia Boga, jeśli grzeszy - abba Mojżesz.
26 lutego 2024, o. Michael Gillis (tłum. Gabriel Szymczak)

Poczucie własnej ważności

Według św. Bazylego poczucie własnej ważności jest duchową chorobą, która „dojrzewa”, a z czasem staje się coraz silniejsza. Jest to choroba, która u tych, którzy na nią cierpią, „zakorzenia się w przyzwyczajeniu w umyśle”. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​zaczyna się po tym, jak życie wepchnęło nas na pozycję autorytetu lub wysokiej rangi.
25 lutego 2024, o. James Guirguis (tłum. Gabriel Szymczak)

Poszedł do domu swego usprawiedliwiony bardziej

Zaprawdę, najkrótszą drogą do Boga jest pokora. Najszybszą drogą do Boga jest pokora. Sposobem na upodobnienie się do Boga i otrzymanie Jego bezgranicznych błogosławieństw jest pokora.
24 lutego 2024, metropolita Antoni (tłum. Justyna Pikutin)

Bez pokory żaden dobry uczynek nie przyniesie korzyści

Od stuleci wśród niedziel przygotowawczych do Wielkiego Postu Cerkiew wspomina celnika i faryzeusza, i od stuleci wierzący doszukują się podobieństw między biblijną przypowieścią a własnym życiem. Nasze czasy nie są wyjątkiem.
23 lutego 2024, Gabriel Szymczak

Słowa życia wiecznego

W ciemności tego świata, w mroku smutku, rezygnacji, poczucia zagubienia i niemocy, każdy potrzebuje światła - choćby jednego jego promienia, który zaprowadzi go do Źródła. Każdy potrzebuje nadziei, że mrok nie jest wieczny, że nie jest niepokonany. Że Obecność, którą czuje w swym sercu, jest Tym, Który Jest. Który Zawsze Był i Który Zawsze Będzie. Który mówił – i nadal mówi – poprzez stronice Księgi.
|<  <<  <  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25    >  >>  >|