kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Aktualności

14 września 2016, ks. Paweł Janiel

Zaśnięcie najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie

W niedzielę 28 sierpnia br. wierni hrubieszowskiej parafii przeżyli swoją drugą "Paschę" po czternastu długich miesiącach remontu świątyni, ponownie mogli się zebrać na święto parafialne Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Przybyli na nie także wierni z Chełma i innych okolicznych miejscowości, liczne grono sympatyków naszej parafii a także liczni pielgrzymi z kilku miast na Wołyńu z Ukrainy.
14 września 2016, Agnieszka Osiak

Ks. Jarosław Biryłko wyróżniony złotą odznaką MKiDN

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2016 przyznano specjalne wyróżnienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złotą odznakę otrzymał ks. Jarosław Biryłko, proboszcz parafii w Stargardzie.
13 września 2016, Ksenia Andrejuk

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej

W dniach 1-4 września 2016 r. w Bukareszcie odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej, którego motto brzmiało „Jezus Chrystus – radość życia”.
13 września 2016, Katarzyna Jaworowska

Szczebrzeszyn: pierwszy od 100 lat prawosławny ślub

W sobotę, 10 września, w szczebrzeszyńskiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny odbył się pierwszy od ponad 100 lat ślub. Wydarzenie to, oprócz rodziny i przyjaciół pary młodej, zgromadziło wielu zainteresowanych mieszkańców miasta.
13 września 2016, ks. Marek Wasilewski, diakon Łukasz Ignatowicz

Świecenia diakońskie w dniu święta diecezji warszawsko-bielskiej

10 września Cerkiew prawosławna modlitewnie wspomina św. Hioba Poczajowskiego. Jest on patronem diecezji warszawsko-bielskiej. Tegoroczne główne uroczystości odbyły się w świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi.
13 września 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Święcenia kapłańskie diakona Piotra Hanczaruka

11 września, w dniu święta Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił w Boską Liturgię w Katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku. Podczas nabożeństwa arcybiskup udzielił święceń kapłańskich ks. diakonowi Piotrowi Hanczarukowi.
13 września 2016, Jarosław Grycz

Modlitwa przy pomniku w Czarnem

Z inicjatywy prawosławnego duchownego ks. Konstantego Hawryłkowa w 1934 roku na pograniczu wsi Czarne i Jasionka wzniesiono pomnik w hołdzie 20. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Maksyma Sandowicza. W przeddzień wspomnienia ścięcia głowy Jana Chrzciciela odprawiono tam nabożeństwo żałobne.
12 września 2016, Daniel Gałczyk

Głogów: uroczystości ku czci św. Maksyma Gorlickiego

W dniach 05-06 września br. w Głogowie uroczyście obchodzono dzień pamięci św. Męczennika Maksyma Gorlickiego, który jest patronem tamtejszej świątyni.
12 września 2016, Jarosław Charkiewicz

Nowość wydawnicza: Obraz powojennej Cerkwi na Białostocczyźnie

Historia Cerkwi prawosławnej w Polsce coraz częściej jest przedmiotem prac naukowych i popularno-naukowych. Jedna z ostatnich takich prac powstała niedawno w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a jesienią tego roku ujrzała światło dzienne w formie książkowej. Jej autorem jest ks. dr Arkadiusz Barańczuk, a nosi ona tytuł „Cerkiew prawosławna na terenie województwa białostockiego w latach 1944-1956”.
09 września 2016, tłum. Anna Nazaruk

Między tradycją i interpretacją

Przedstawiamy tekst libańskiego duchownego o. Jerzego Massuha nt. natury tradycji – jej ciągłości i zmienności zarazem. W tekście tym opowiada on o przemianach, które przechodzi tradycja Cerkwi oraz o spajającej ją obecności Jezusa Chrystusa i działaniu Ducha Świętego.
|<  <<  <  522  523  524  525  526  527  528  529  530  531  532    >  >>  >|