kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Aktualności

21 września 2016, Natalia Walicka

Narodzenie Najświętszej Marii Panny

Święto to należy do nieruchomych świąt z liczby dwunastu wielkich, dorocznych świąt i obchodzone jest 8/21 września. Jest to pierwsze święto od początku roku cerkiewnego rozpoczynającego się 14 września. Poświęcone jest "początkowi naszego zbawienia", narodzinom Bożej wybranki mającej stać się Matką Zbawiciela.
21 września 2016, tłum. Justyna Pikutin

Kończąc dzień….

Zapraszamy do lektury kolejnego komentarza do Pisma Świętego z cyklu "Każdy dzień - prezentem od Boga", w którym autor odnosi się do alegorii końca dnia, jako końca życia.
20 września 2016, ks. Jarosław Łoś

Biała Podlaska – uroczystości święta parafialnego w Białej Podlaskiej związane z 420. rocznicą tak tragicznej w skutkach unii brzeskiej

Tradycyjnie w jedną z niedziel drugiej połowy września parafianie bialskopodlaskiej cerkwi pw. św. równych apostołom Cyryla i Metodego wspominają święto nieistniejącej już w tym mieście cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Tegoroczne święto uroczyście obchodzono w niedzielę, 18 września, w przypadającą w tym dniu pamięć świętego męczennika Atanazego, ihumena brzeskiego. (Dolna cerkiew poświęcona jest właśnie św. Atanazemu).
20 września 2016, Marcin Abijski

Ukazał się film o wizycie relikwii św. Spirydona w Polsce

Staraniem Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego ukazał się dwupłytowy album DVD dokumentujący wizytę w Polsce delegacji Cerkwi greckiej z relikwiami św. cudotwórcy Spirydona.
20 września 2016, tłum. Karion Szeszko

Chwała od Boga i chwała od ludzi

Przedstawiamy Państwu felieton ihumena Nektariusza (Morozowa) o powszechnym problemie uzależnienia swojego samopoczucia i własnej wartości od opinii innych ludzi oraz o tym, jak sobie z tym radzić.
20 września 2016, Katarzyna Rabczuk

Uroczystości poświęcenia cerkwi w Jabłecznej

Dzień pamięci św. męcz. Atanazego Brzeskiego, 18 września, był w tym roku niezwykle uroczysty dla wiernych monasterskiej parafii w Jabłecznej. Tego dnia metropolita Sawa wraz z towarzyszącym mu biskupem Grzegorzem dokonał poświęcenia, po generalnym remoncie, cerkwi pw. św. ap. i ew. Jana Teologa
20 września 2016, Jarosław Grycz

Uroczystości 90-lecia powrotu Łemków do prawosławia

17 września br. w Tylawie odbyły się uroczystości obchodów 90-lecia powrotu Łemków do prawosławia. To właśnie mieszkańcy Tylawy i sąsiedniej wsi Trzciana 16 listopada 1926 roku zadeklarowali chęć powrotu z unii do wiary Cerkwi prawosławnej prosząc metropolitę Dionizego o utworzenie parafii prawosławnej.
20 września 2016, ks. Marek Kiślak

O Wczasach Seniora w Cieplicach

W dniach 31.08-09.09 w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana odbyły się Wczasy Seniora. W tym roku z propozycji domu i stowarzyszenia św. św. ap. ap. Piotra i Pawła z siedzibą we Wrocławiu skorzystało 30 osób z różnych diecezji PAKP.
19 września 2016, ks. Piotr Pietkiewicz

Pierwsza w Polsce aplikacja o prawosławiu

Polecamy uwadze aplikację Orthodox Quiz przygotowaną przez ks. Piotra Pietkiewicza i informatyka Mateusza Bołbota. Aplikacja jest bezpłatna dostępna w systemie android do pobrania ze sklepu Google Play.
19 września 2016, Adam Matyszczyk

Wyświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni w Augustowie

W dniu święta Augustowskiej Ikony Matki Bożej duchowni i wierni zebrali się w Augustowie aby poświęcić krzyż i plac pod budowę świątyni. Tym samym zainicjowano budowę pierwszej od wielu lat cerkwi w tym mieście.
|<  <<  <  520  521  522  523  524  525  526  527  528  529  530    >  >>  >|