Aktualności

07 października 2016, tłum. Anna Nazaruk

Służąc najmniejszym z braci – dzieło misyjne „Prawosławnej Afryki”

Przedstawiamy wywiad przeprowadzony 5 lipca br. przez Jessego Dominicka, Amerykanina mieszkającego obecnie w Moskwie z o. Sylwanem (Brownem) nt. stworzenia i pracy przy projekcie „Prawosławna Afryka”, problemach i wyzwaniach, przed którymi stają misje i niosący pomoc misjonarze, a także o wcielaniu w życie słów z Ewangelii Św. Mateusza (Mt. 25).
06 października 2016, Michał Czykwin

Bulwary św. Jana Teologa - Etap II

W 2014 Bulwary św. Jana Teologa wygrały konkurs w pierwszej edycji Budżetu obywatelskiego miasta Białystok. Wówczas dzięki poparciu prawie 6 tysięcy mieszkańców na Bacieczkach powstał wyjątkowy park za kwotę ponad 2 milinów złotych. W tym roku można ponownie oddać swój głos na Bulwary.
06 października 2016, ks. Mariusz Synak

Uroczystości w Słupsku

Sukcesem zakończyły się ponad piętnastoletnie starania słupskiej parafii o godne upamiętnienie spoczywających na miejscowym cmentarzu komunalnym żołnierzy Armii Radzieckiej. Na terenie kwatery wojskowej, obok dziękczynnego obelisku z roku 1949, został wzniesiony ośmioramienny, dębowy krzyż.
05 października 2016, Dominika Kovačević

Macedonia: obchody 1100-lecia śmierci św. Klemensa Ochrydzkiego

Jubileusz 1100-lecia śmierci św. Klemensa Ochrydzkiego stał się okazją do wsparcia przez przedstawicieli różnych prawosławnych jurysdykcji mniejszościowej, jedynej kanonicznej Cerkwi w Macedonii: autonomicznego Arcybiskupstwa Ochrydy pod przewodnictwem metropolity Jana.
05 października 2016, Ks. Jan Kazimiruk

I Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych w Nowoberezowie

1 października 2016 roku z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w cerkwi pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie odbył się I Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych.
05 października 2016, Stefan Dmitruk

Nowe wywiady związane z chorobą alkoholową

Na blogu nieupiwajemajaczasza.wordpress.com ukazały się przetłumaczone rozmowy związane z tytułową chorobą alkoholową w ujęciu Cerkwi Prawosławnej. Zachęcamy do lektury.
04 października 2016, Ks. Mikołaj Dziewiatowski

Parafialne święto w Sosnowcu

2 października w sosnowieckiej cerkwi pw. św. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii odbyło się święto parafialne. Boską Liturgię sprawował ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej abp. Szymon.
04 października 2016, ks. kpt. Łukasz Godun

Nowi duchowni ordynariatu

Podczas Świętej Liturgii sprawowanej 2 października br. w cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli, Jego Ekscelencja biskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy udzielił sakramentu kapłaństwa ks. diakonowi Remigiuszowi Sosnowy oraz lektorowi por. Tomaszowi Paszko.
04 października 2016, Katarzyna Draniewicz

Nowy projekt Stowarzyszenia OrthNet

W ramach projektu „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon“ rozpoczęły się prace nad filmem dokumentalnym na temat kultu ikon na Podlasiu. Tym razem w centrum zainteresowania znajdzie się nie proces powstania ikony, lecz jej rola w obrządku wschodnim, jak i zachodnim. Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie OrthNet.
04 października 2016, protodiakon Wiaczesław Perek

Uroczystości w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

W pierwszą niedzielę października w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku uroczyście obchodzono święto ku czci ikony "Wsiecarycy". Uroczystości uświetniły także obchody 50-lecia świeceń kapłańskich ks. Walentego Olesiuka.
|<  <<  <  512  513  514  515  516  517  518  519  520  521  522    >  >>  >|